Jei gyvenimas yra jūra, o žmogus – jame klaidžiojantis laivas, pamatinės vertybės yra tarsi kompasas, padedantis apsispręsti, kur plaukti toliau. Kaip tinkamai juo pasinaudoti?

Kasdien žmonės susiduria su aibe klausimų ir dilemų: ar keisti darbą? Ar susitikti po darbo su draugais, o gal skirti daugiau laiko sau? Kaip tapti laimingesniam? Ar pradėti verslą? Kaip prisiversti eiti į sporto salę? Ką daryti su įkyria drauge? Ar rūšiuoti šiukšles? Į šiuos ir kitus klausimus padeda atsakyti asmeninės vertybės.

Pačia bendriausia prasme vertybės yra įsitikinimai apie tai, kas svarbiausia gyvenime. Jos neatspindi asmens kompetencijų ar gebėjimų, tačiau apsprendžia, ką jis darydamas jausis gerai. Kai kuriems žmonėms vertybes sunku įgarsinti žodžiais, tačiau jos kreipia mūsų elgesį ir yra savasties dalis.

Psichologai vertybes skiria į pamatines bei instrumentines. Pamatinės vertybės – tai tarsi pagrindas, ant kurio stovi žmogus. Instrumentinės – tos vertybės, kurios padeda gyventi pagal pamatines vertybes. Pavyzdžiui, iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad Linui nėra nieko svarbiau už darbą ir karjerą, bet tai tėra instrumentas, siekiant pripažinimo, laisvės rinktis ar gyventi patogų gyvenimą.

Kiekvienas asmuo turi savitas vertybes. Deja, ne visi skiriame dėmesio joms įsisąmoninti, o tai labai svarbu, norint gyventi prasmingiau ir džiaugsmingiau.


Straipsnio tęsinį skaitykite liepos ir rugpjūčio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.