Geras žodis stipresnis už blogą. Pozityvūs įvertinimai nusveria negatyvius. Tačiau, jei per dieną išgirsite 15 pagyrimų ir vieną kritišką įvertinimą, kaip manote, kas suksis jūsų galvoje, kai naktį bandysite užmigti?

Pripažįstame tai ar ne, aplinkinių nuomonė mums labai svarbi. Eidami į susitikimą ilgai svarstome, ką apsirengti. Keldami nuotrauką į socialinius tinklus, ją nudailiname, o paskui nekantriai tikriname auditorijos reakciją. Laukdami svečių, išblizginame namus taip, kaip niekada neblizgintume būdami vieni. Po viešos diskusijos mintyse atsukinėjame juostelę, analizuodami savo žodžius ir nerimaudami, kad prieš kolegas galėjome pasirodyti geriau.

Nors niekas neprašo aplink kitus žmones tipenti pirštų galiukais, tą darome nuolatos – dažnai automatiškai, nė nesusimąstydami.

Kartais baimė nuvilti kitus leidžia daug pasiekti. Bijodami neišpildyti tėvų lūkesčių, stengiamės, kad gautume puikius pažymius ir įstotume į prestižinį universitetą. Nenorėdami ištirpti minioje, plušame dėl savo išvaizdos. Siekdami įtikti darbdaviui, entuziastingai dirbame viršvalandžius. Nors tokių pastangų rezultatai gali daryti įspūdį, neretai už tai brangiai sumokama – persidirbimu, pervargimu, nervingumu ir įtampa. Maža to, norėdami įtikti kitiems, dažnai imame neklausyti savo vidinio balso: „Nesakysiu savo nuomonės… nes kažkas gali įsižeisti“; „Nerodysiu, kad pykstu… nes mane palaikys dramų karaliene“; „Negaliu draugui pasakyti „ne“… nes jis ims manęs nemėgti.“

Kai kitų nuomonė tampa svarbesnė nei mūsų pačių, daromės pažeidžiami ir labai priklausomi. Perduodami aplinkiniams vadeles, suteikiame jiems galią mus pakylėti į žvaigždes arba, priešingai, nutrenkti žemyn. Dažnai pakanka visiškai nedaug – nesurinkti norimo skaičiaus „patiktukų“, gauti žiupsnį kritikos, išsiųsti žinutę ir nesulaukti atsakymo – ir mūsų savivertė iškart susvyruoja. Kai savo vertę suvokiame per kitų žmonių vertinimus, pasirenkame būti už virvučių tampomomis marionetėmis be jokios sprendimų kontrolės.


Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio gruodžio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.