Visuomenėje vyksta nerimo, kuris yra sveika reakcija į galimą grėsmę, eskalacija į baimę ir paniką, kas yra labai nepageidautina ir pavojinga. Tokia reakcija netolimoje ateityje turės labai stiprių pasekmių ne tik visuomenės psichinei būsenai ir socialiniam integruotumui, bet ir imuninei sistemai bei patiriamo streso lygiui, kas, savo ruožtu, sukels padidėjusį skaičių mirčių nuo kitų priežasčių. Jas reikia suprasti, kad galėtume tikslingai suvaldyti.

Eskalacijos priežastys:

A. Grėsmingos informacijos dominavimas, perdėtas dėmesys neigiamai informacijai, įkyrios mintys apie pavojus (per daug neigiamos informacijos bendrame sraute praleidžiant pozityvią; asmenys per daug laiko praleidžia ieškodami ligos simptomų, užsikrėtimo kelių, dramatiškų istorijų, susirgimo dinamikos, tokiu būdu patys susikurdami viską apimančios katastrofos vaizdą)

B. Bejėgiškumas ( nežinau ką daryti ir ar galiu ką padaryti; abejonės, ar viską padariau kas įmanoma, kad neapsikrėsčiau; neturiu apsisaugojimo priemonių – dezinfekavimo skysčių, kaukių ir pan.; ekonominės, finansinės būklės ateityje neaiškumas ir kokios konkrečiai paramos gali tikėtis asmuo ir verslas, bei ką dėl to reikia daryti)

C. Beviltiškumas (jį didina mintys, kad nėra priemonių nei dabar nei ateityje kaip nugalėti  COVID 19; kad  LT sistema nesusitvarko su diagnozės nustatymo priemonėmis; apsaugos priemonių trūksta net medikams; mūsų protas piešia dar didesnės katastrofos perspektyvą)

D. Prasmingos veiklos plano nebuvimas (veikla neužpildytas laikas kreipia žmones prie nerimą keliančios informacijos paieškos; žmonės nedaro to, ką galėtų realiai padaryti saugodamiesi nuo grėsmės; žmonės neužsiima prasminga ar malonia veikla, nors ir galėtų)

E. Palaikančių socialinių ryšių stoka (daugelis nebeturi kasdieninio ryšio su bendradarbiais, giminaičiais, klubo nariais, vakarėliuose ir pan. bei nemato kuo juos pakeisti)

F. Teigiamų emocijų stygius ( nerimas, baimė slopina kitų emocijų patyrimą, todėl jei nėra specialių pastangų jas sukelti, baimę papildo destruktyvus pyktis, kaltų ieškojimas, „atpirkimo ožio“ ieškojimas, kurie dar labiau griauna sociumo emocinę pusiausvyrą)

Ką daryti, kad savo dvasia pasipriešintume COVID 19?  Viską, kas  pakeistų A, B, C ,D, E, F veiksnius.

Apie konkrečius būdus, kaip padėti sau – skaitykite čia.

Comments are closed.