Priimti svarbų sprendimą bus lengviau, jei laiku užduosite sau tinkamus klausimus.  

Kiekvienam žmogui tenka susidurti su situacijomis, kai reikia priimti sunkų sprendimą. Rinktis šeimą ar karjerą? Ar mesti nepatinkantį darbą? Tuoktis ar dar pagyventi laisvai? Ar keltis gyventi į kitą šalį arba miestą? Skirtis ar nesiskirti? 

Dažnai tokiais atvejais alternatyvos yra vienodai svarbios, o artimųjų bei draugų patarimai labai prieštaringi. Tada sieloje pasidaro neramu, krenta pasitikėjimas savimi, kai kam apskritai dingsta viltis įveikti sunkumus. Užuot priėmęs sprendimą, toks žmogus bėga nuo jo, pavyzdžiui, apsikraudamas darbais, prisigerdamas, be saiko žiūrėdamas internete filmukus ar daug valgydamas. Kartais jis tiesiog suserga psichosomatine liga, kada visi sprendimai supaprastėja iki „noriu tik vieno: pasveikti“. Dažnai net aplinkiniai atkreipia dėmesį, kad nuo sunkaus sprendimo priėmimo žmogus pabėga: į darbą, į kūniškus malonumus, į ligą. Artimieji ragina: nenukabink nosies ir apsispręsk, neprarask vilties, kelkis ir eik, priimk tai kaip iššūkį. Tokiomis frazėmis ir filmų herojai drąsina save pačioje filmo kulminacijoje, kai atrodo, kad piktadarys jau nugalėjo. Herojus sukaupia paskutines jėgas, atsikelia ir eina į kovą. Nors šie bendro pobūdžio patarimai motyvuoja įtempto siužeto filmų veikėjus, tikrovėje naudos nesuteikia. Juk čia nėra piktadario, kurį reikia nugalėti. Tai tik žmogaus vidinis konfliktas. Kokiais praktiškais būdais galime išspręsti šį konfliktą ir priimti sunkų sprendimą?

Kodėl svarbu suvokti situacijos prasmę

Jau žinome, kad kartais žmonės tiesiog pabėga nuo sprendimo. Kartais graužiasi ar vengia atsakomybės suversdami ją kitiems: „Tėvai skatina pirma pasirūpinti karjera, tad kaip galiu tuoktis?; „Nerandu darbo, neturiu išsilavinimo, kaip išgyvensiu, jei išsiskirsiu su smurtaujančiu vyru, kuris mane išlaiko?“ Tokiais būdais žmogus vengia pasirinkimo, kaltina save ar kitus, gaili savęs ar smerkia. Abiem atvejais jis nemąsto blaiviai. 

Svarbiausia, žmonės retai kada suvokia susidariusios situacijos prasmę. Ypač jei nuvertina savo galimybes: kokia prasmė daryti karjerą, jei vis tiek Lietuvoje jos nepadarysi, kokia prasmė skirtis, jei vis tiek nieko geresnio nerasiu?

Tam, kad priimtų sprendimą, žmogus turi suvokti situacijos prasmę. Labai svarbu, kad jis pereitų nuo neproduktyvių, save apgaunančių strategijų prie praktinių žingsnių. 

Vokiečių psichoterapeutas Alfriedas Langle´as pasiūlė keturis žingsnius.

  • Pažvelgti į situaciją blaiviai ir atrasti joje slypinčias galimybes.
  • Pasverti emocinę abiejų sprendimų vertę.
  • Prisiminti, kad esate laisvi rinktis geriausią galimybę.
  • Numatyti atsakomybę, t. y. savo veiksmų pasekmes.

Straipsnio tęsinį skaitykite rugsėjo spalio „Psichologija Tau“ numeryje

Comments are closed.