Atkaklūs žmonės nesustoja patyrę nesėkmę ir galų gale vis tiek pasiekia tikslą. Ar atkaklumo galima išmokti?

Apie atkaklumą imame kalbėti tuomet, kai ieškome skirtumų tarp tų, kurie veiklūs ir pasiekia puikių rezultatų, bei tų, kurie gyvenime nuveikia mažiau. Atkaklumas siejamas su aistra siekiant ilgalaikių tikslų. Jis padeda imtis sunkios užduoties, baigti darbą iki galo ir nesustoti patyrus nesėkmę ar padarius klaidų. Atkaklūs žmonės geba geriau sukoncentruoti dėmesį, palaikyti discipliną, neprarasti optimizmo, kai ilgesnį laiką nemato akivaizdaus progreso. Atkaklumui svarbi kantrybė, padedanti iki galo atlikti pradėtus darbus. Taip pat ir valia, kuri padeda veikti disciplinuotai ir nesiblaškyti. Atkaklumui būdingas ne tik gebėjimas ilgam laikui susitelkti į tikslą, bet ir tvirtas tikėjimas savo sėkme. Būdami atkaklūs gebame išlaikyti veiksmų nuoseklumą, stabilumą net ir esant nuovargiui ar nusivylimui.

Daugelio žymių žmonių gyvenime ar tam tikruose etapuose galime matyti įvairių atkaklumo patirčių. Vienu ryškiausių tokių pavyzdžių galime laikyti Thomą Edisoną: išradėją, daugiau nei 3 000 patentuotų išradimų autorių, pirmojo pramoninio tyrimų parko steigėją, verslininką, įkūrusį keturiolika įmonių, tarp jų – „General Electrics“. „Aš nesuklydau 10 000 kartų. Tiesiog atradau 10 000 būdų, kurie neveikia“, – teigė T. Edisonas.

Jis naudojo savo sukurtą išradimų kūrimo metodiką: nuolat kartoti tuos pačius bandymus, kol pavyks rasti optimalų sprendimą. Tiesa, būtų neteisinga manyti, kad tie bandymai būdavo identiški ar paremti atsitiktinių veiksmų seka. Išradėjas viską nuolat kruopščiai fiksuodavo savo užrašuose, jei prireikdavo – net ir su schemomis ir piešiniais. Tai padėjo T. Edisonui išlaikyti nuoseklumą ir atkakliai judėti savo tikslų link.

Beje, būtent užrašai pasufleravo T. Edisonui fonografo idėją. Išradėjui skaitant užrašus apie telefoną, kitaip tariant, garso perdavimą, kilo mintis apie garso įrašymą – fonografą, kuris vėliau savo ruožtu paskatino vaizdų įrašymą – kino išradimą.


Straipsnio tęsinį skaitykite gegužės birželio “Psichologija Tau” numeryje

Comments are closed.