Išmokite atpažinti ir suvaldyti nerimą, kurį kelia socialinės situacijos.

Kai žmogus bijo pirmas pradėti pokalbį, greitai išrausta, pasimeta bendraudamas, skubame jį pavadinti introvertu ar drovuoliu. Tačiau kartais problema slypi kitur. Socialinis nerimas – tai būsena, su kuria susidurti galime visi. Kaip ją atpažinti ir sau padėti?

Dažnas žmogus jaučia jaudulį kalbėdamas prieš auditoriją ar eidamas į pirmą pasimatymą. Tačiau vieniems tai – lengvai įveikiamas pojūtis, kitiems – nejaukumo ir nepatogumo ribas peržengianti socialinio nerimo baimė. Ji trukdo palaikyti santykius, eiti į mokyklą, dirbti su kolegomis ir net bendrauti.

Socialinis nerimas – kas tai? 

Paprastai nerimas kyla, kai nuolat mąstome apie galimai ateityje įvyksiančius mums baisius įvykius. Tai pavojaus, kurio ištakos nežinomos, laukimas. Nerimas gali užklupti dėl įvairiausių priežasčių – nuo visiškai kasdienių iki net neracionalių. Socialinis nerimas labiau apibrėžtas – jis kyla, esant tokioms situacijoms, kurios susijusios su aplinkiniais žmonėmis, buvimu dėmesio centre ar tiesiog kitų asmenų draugijoje. 

Socialinio nerimo atveju žmogus vengia socialinių dirgiklių, negali pakęsti susitikimų su nepažįstamaisiais arba situacijų, kai būna daug žmonių aplink. Jis nerimauja, kad gali būti atstumtas, nepatikti, padaryti blogą įspūdį. Turintieji socialinio nerimo sutrikimų jaučia begalinę baimę, kad nesugebės kontroliuoti savęs tam tikrose socialinėse situacijose. Ši baimė gali būti juntama savaitėmis prieš numatomus įvykius. 

Emocinis spaudimas jaučiantiesiems socialinį nerimą toks stiprus, kad dažnai žmonės net atsisako tam tikrų veiklų ir pasijunta niekam tikę, kad nedaro to, ko iš jų reikalauja visuomenė, nesugeba išreikšti savo nuomonės, visavertiškai bendrauti. Užplūsta gėdos, nejaukumo jausmas, net baimė pasirodyti visiškiems nevykėliams. Dėl to pradedama vengti socialinio kontakto. Nukenčia darbas, mokykla, pomėgiai, sunku užmegzti artimą ryšį. 

Ar didžiausia jūsų baimė yra atrodyti kvailam, sutrikusiam? Ar ši baimė skatina jus vengti kokios nors veiklos ar bendravimo? Ar vengiate atsidurti dėmesio centre? Jei į šiuos klausimus atsakėte TAIP, gali būti, kad kenčiate nuo socialinio nerimo. 

Pats socialinis nerimas – labai dažnas reiškinys. Normalu nerimauti einant į darbo pokalbį ar pirmą pasimatymą, sakant viešą kalbą. Tačiau, kai socialinis nerimas per dažnas ir labai intensyvus, jis tampa sutrikimu (socialine fobija), kuri stipriai veikia žmogaus gyvenimą.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame liepos ir rugpjūčio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.