Ar žinojote, kad teikdami dovanas, skirdami savo laiką, padėdami ar užsiimdami neatlygintina veikla visų pirma darote milžinišką paslaugą sau?

Nors dosnumas, gerumas, noras duoti kitiems dažnai suvokiamas kaip nesavanaudiškas elgesys, tačiau jis teikia didžiulę emocinę naudą būtent tam, kuris padeda ir duoda. Tai pajuto kiekvienas, kuris kada nors yra nupirkęs pietus nepažįstamam žmogui, padėjo benamiui gatvėje, sumokėjo už draugo teatro bilietus, spūstyje praleido automobilį. Tokie veiksmai juos darančiajam suteikia ilgai išliekantį pasitenkinimo jausmą ir dar daugiau. Susipažinkite su supergaliomis, kurias įgaunate dovanodami kitiems.

Populiariame seriale „Draugai“ Džo ir Fibi kartą sukirto lažybų, ar egzistuoja geri darbai be naudos sau. Fibi tikino, kad ne visuomet, darydamas gera kitam, gausi naudos sau. Pagaliau lažybas ji pralaimėjo, nes jos geras darbas leido pasijusti pačiai be galo laimingai. Ir iš tikrųjų – tyrimai rodo, kad duodami daugiausia gauname patys. Be to, jausmas, kuris užplūsta apdovanojus kitą, niekada neatsibosta.

Čikagos universitete atlikto tyrimo metu dalyviams buvo skirta po 5 dolerius kiekvieną dieną penkias dienas iš eilės. Pusei dalyvių buvo pasakyta kasdien išleisti pinigus sau, o kitai pusei reikėjo paaukoti labdarai. Visi kasdien turėjo atsakyti į klausimą, ar labai džiaugiasi už dyką gaunamais 5 doleriais. Tie dalyviai, kurie pinigus leido savo reikmėms, džiaugėsi mažiau. Be to, laikui bėgant, jų džiaugsmo koeficientas dar labiau mažėjo. Tačiau pinigus labdarai skyrę tiriamieji džiaugėsi stipriau ir jų džiaugsmas truko ilgiau. Kitam eksperimente dalyviai žaidė kompiuterinį žaidimą, kuriame laimėtus pinigus vieni turėjo pasilikti sau, o kiti paaukoti labdaros organizacijai. Rezultatas toks pat – pasitenkinimą laimėjimu ilgiau juto grupė, kuri pinigus aukojo.

Psichologijos profesorė Elizabeth W. Dunn su kolegomis apklausė daugiau nei 600 atsitiktinių žmonių ir išsiaiškino, kad kuo daugiau jie išleidžia pinigų kitiems (dovanoms, labdarai), tuo yra laimingesni. Tada tyrė 16 įmonės darbuotojų, kurie gavo netikėtas premijas. Pastebėta, kad ta pinigų dalis, kurią darbuotojai išleido labdarai ar dovanoms, atnešė didžiausią pasitenkinimą (ir tai nepriklausė nuo to, koks buvo premijos dydis). Pagaliau 46 savanoriams buvo duodama nuo 5 iki 20 dolerių. Eksperimento dieną vieni tyrimo dalyviai pinigus leido sau, kiti – kitiems žmonėms. Vakare laimingesni jautėsi tie, kurie pirko kažką kitam, neatsižvelgiant į tai, kokia pinigų suma buvo išleista.


Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio gruodžio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.