Vidinis balsas lydi jus visą gyvenimą. Jis gali kaltinti ir smerkti arba drąsinti ir padėti. Kaip kalbatės su savimi?

Vidinis dialogas – tai jūsų pokalbis su savimi pačiu. Vidinis balsas komentuoja viską: nuo menkiausių buities reikalų iki svarbiausių gyvenimo momentų. „Veikiausiai aš jam nepatikau“, „jei negausiu šito darbo, man galas“, „gal reikėtų išsivirti kavos“, „tikrai išlaikysiu tą egzaminą, nagi, pirmyn“ – panašios mintys aidi mūsų galvoje kasdien. Vidinis balsas pataria ir drąsina, o kartais kritikuoja ir žlugdo. Svarbiausia, jis niekada nenutyla ir budi visose gyvenimo situacijose. Todėl svarbu sąmoningai atkreipti dėmesį į vidinį dialogą ir išmokti kalbėtis su savimi draugiškai. 

Tyrimai atskleidžia, kad 70 proc. žmonių, nieko specialiai nedarydami, natūraliai patiria tokį reiškinį kaip vidinis balsas. Net 80 proc. priskiria jį sargybinio tipui: jis prižiūri, kad žmogus nepadarytų kažko nepriimtino ir komanduoja. Taigi, tai dažnas sveikos psichikos žmonėms būdingas reiškinys, kurį išmokus valdyti, jis gali atnešti labai daug naudos.

Vidinis balsas daro tiesioginę įtaką mūsų emocinei būklei. Kartais, virtęs patologiniu, gali tapti tokių ligų ir sutrikimų, kaip šizofrenija, socialinė fobija, nervinė anoreksija, simptomas. Jis gali sukelti nemigą, priklausomybę nuo azartinių žaidimų, erekcijos sutrikimus.

Tačiau sveikas vidinis balsas atlieka daug svarbių funkcijų: padeda susidėlioti mintis, leidžia sąmoningai nukreipti dėmesį į tai, kas mums svarbu, padeda suprasti savo emocijas ir jas reguliuoti. Balsas „už ekrano“ gali kalbėti tiek apie dalykus, kurie vyksta su mumis pačiais, tiek apie tai, kas darosi išorėje. Įdomu tai, kad dabartiniai bandymai suteikti vidinį dialogą dirbtiniam intelektui suteikia galimybę dar geriau suprasti, kaip šis procesas vyksta žmonėms. 


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame Psichologija Tau numeryje. 

Comments are closed.