Kodėl net bendraudami su draugais nuolat lindime telefonuose?

Turbūt kiekvienam teko atsidurti situacijoje, kai, kalbantis su draugu ar pažįstamu, jis staiga išsitraukia telefoną ir visas jo dėmesys paskęsta ekrane. Dar mažiau malonu, jei per pasimatymą simpatija nuolat žvilgčioja į išmanųjį įrenginį ar mylimas žmogus nešasi jį net į lovą. Paradoksalu, bet ryšiui palaikyti sukurti telefonai dabar tą ryšį dažnai žudo. Telefonas – tarsi nematoma siena, kuria atsitveriame nuo kitų žmonių. Regis, visi suprantame, kaip tai nemalonu, tačiau vis tiek taip elgiamės. Kodėl?

Nors piktinamės telefone paskendusiu pašnekovu, patys dažnai elgiamės taip pat. Tarsi negalėtume nuo to mažo aparačiuko atitraukti rankų. Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kas slypi už šio keisto elgesio.

Tiriamieji turėjo atsakyti į anketos klausimus apie tai, kaip juos veikia šis bendravimo trukdis. Paklausti, kaip jaučiasi, kai kitas žmogus jiems bendraujant naršo telefone, tiriamieji pripažino, kad jiems tai labai nepatinka, blaško, erzina ar net liūdina. Tačiau paklausti, kaip, jų manymu, jaučiasi pašnekovas, kai jie patys naršo telefone, tiriamieji buvo linkę atsakinėti kur kas nuosaikiau. Jiems neatrodė, kad jų elgesys kitą žmogų turėtų labai žeisti. Kitaip tariant, žmonės manė, kad kito asmens naudojimasis telefonu bendraujant juos paveikia labiau, nei jų naršymas telefone paveikia kitą žmogų. 

Tokie paradoksai būdingi visam žmogaus mąstymui. Tik sąmoningai suvokdami, kad darome mąstymo klaidą, galime ją ištaisyti. Taigi, bendraudami gyvai, pasistenkite pamiršti jus supančias technologijas ir pasimėgauti nuoširdžiu pokalbiu be trukdžių. 

E. M. Barrick, A. Barasch, D. I. Tamir. The Unexpected Social Consequences of Diverting Attention to our Phones; Journal of Experimental Social Psychology, 2022.

Comments are closed.