Nežinomybės ir neužtikrintumo priešnuodis – mėgavimasis dabarties akimirka. 

Ar sugebėsiu rasti darbą? Ar partneris manęs nepaliks? Kokias studijas rinktis? Kaip toliau pasisuks mano gyvenimas? Tokie klausimai kartais kamuoja kiekvieną žmogų. Panirę jų analizę pasiduodame nežinomybės baimei. „O kas, jeigu?..“ Didelis neužtikrintumas kainuoja daug gyvybinės energijos, verčia jausti nerimą ir nepasitenkinimą, nesaugumą. Nežinomybės baimės kamuojami žmonės nesugeba mėgautis dabarties akimirka ir nuolat jaudinasi. Ką daryti?

Mokslininkai, tyrinėjantys nežinomybės ir neužtikrintumo fenomenus, teigia, kad tai – lazda su dviem galais. Vieną vertus, jausdamiesi neužtikrinti, nerimaujame. Kita vertus, konstruktyviai išnaudota nežinomybės baimė gali tapti įrankiu tobulėti. 

Kai esame neužtikrinti dėl savo pajamų, ieškome būdų, kaip tapti finansiškai stabilesniems. Kai nesame tikri dėl santykių, stengiamės juos labiau puoselėti, gilinti ryšį su mylimu žmogumi. Be to, anot naujo tyrimo, nežinomybės baimė gali paskatinti mus labiau atkreipti dėmesį į malonias dabarties akimirkas. Svarbiausia – nepasiduoti nežinomybės baimei, o ją panaudoti kaip stimulą tobulėti. 

Andrew L. Gregory’is su kolegomis stebėjo, kaip per dieną kinta 6 tūkst. tiriamųjų emocijos per specialiai tam sukurtą programėlę „58 Seconds“. Tyrėjai analizavo žmonių savijautą (nežinomybės jausmą, mėgavimąsi akimirka, emocinį stabilumą ir kt.). Pastebėtas aiškus ryšys tarp neužtikrintumo ir mėgavimosi akimirka. Tiriamiesiems nurodžius, kad tuo metu jaučiasi apimti nežinomybės ir netikrumo, po keleto valandų išaugdavo jų pasimėgavimo lygis. 

Kitoje tyrimo dalyje mokslininkai persikėlė į gatvę. Jie dalino sutiktiems praeiviams skrajutes su užrašu „Sustokite ir pauostykite rožių“. Ant vienų skrajučių buvo prierašas: „Gyvenimas yra nenuspėjamas“, o ant kitų – „Gyvenimas yra stabilus“. Už kelių žingsnių tų pačių praeivių laukė stendas su pamerktomis rožėmis. Praeiviai, kurie gavo skrajutes su užrašu „Gyvenimas yra nenuspėjamas“ du su puse karto dažniau ėjo uostyti gėlių. 

Šis tyrimas sufleruoja, kaip elgtis, kai apima neužtikrintumas (pavyzdžiui, dėl pandemijos ar pasikeitusių gyvenimo sąlygų). Sustokite ir pasimėgaukite mažais gyvenimo malonumais – tai padės lengviau priimti nuolat kintantį ir nenuspėjamą gyvenimą. 

A. L. Gregory, J. Quoidbach, C. M. Haase & P. K. Piff. Be Here Now: Perceptions of Uncertainty Enhance Savoring; Emotion, 2021. 

 

 

Comments are closed.