Atviras dėmesys (angl. open focus) biologiškai prieinamas visiems. Tačiau esame taip pratę fokusuotis siaurai, kad, pradėję praktikuotis, iš pradžių galime jaustis lyg šviežiai iškepti naujokai.

Esminis principas: kasdieniame gyvenime pratintis kreipti dėmesį į erdvę – tą, kuri mus supa, ir tą, kuri yra mūsų kūnuose. Taip mes paveikiame savo nervų sistemą, skatindami ją persijungti į budraus atsipalaidavimo režimą. Ilgesnį laiką veikdami šiuo režimu, padedame organizmui subalansuoti raumenų, kraujagyslių ir endokrininę sistemas. Palengva keičiasi mūsų santykis su savimi ir mus supančiu pasauliu.

Kaip dėmesio ugdymas atrodo praktiškai? Internete, knygose ir mokomosiose „Open focus“ programose galite rasti daugybę pratimų, skirtų atvirai koncentracijai lavinti. Štai viena praktinė užduotis, kurią galite išmėginti čia ir dabar.

1.

Kai skaitote šias eilutes, pabandykite ramiai, nedėdami didelių pastangų įsivaizduoti trijų matmenų erdvę, nusidriekusią tarp jūsų ir ant popieriaus esančių žodžių. Skaitykite toliau, bandydami išlaikyti šį erdvės pojūtį (iš pradžių gali būti nelengva – mes nesame pratę to daryti, įprastai tuščią erdvę tiesiog ignoruojame).

2.
Dabar pastebėkite tarpus tarp žodžių, kuriuos skaitote. Ir kiekviename žodyje įsižiūrėkite į smulkius tarpelius tarp raidžių.

3.

Leiskite pamažu išryškėti aplinkos objektams, kurie yra antrame plane. Įsivaizduokite, kad jie tampa tokie pat svarbūs kaip ir skaitomi žodžiai. Stalas, lempa, kėdės, sienos – stenkitės viską apgaubti savo lengvu dėmesiu. Būkite atlaidūs sau, jei iš pradžių sekasi sunkiai. Kuo dažniau praktikuositės, tuo daugiau sugebėsite aprėpti.

4.

Dabar, neatitraukdami dėmesio nuo puslapio, palaipsniui imkite pastebėti erdvę, kuri supa jūsų kūną iš dešinės ir iš kairės. Švelniai, pamažu platinkite savo periferinį suvokimą. Dabar įsivaizduokite, kad suvokiate erdvę aplink save 360 laipsnių kampu (įskaitant tai, kas yra už jūsų nugaros). Plėskite šį suvokimo burbulą vis labiau. Dar labiau. Ir dar truputį.

5.
Patirkite erdvę visais savo pojūčiais, t. y. pasistenkite ją ne tik regėti, bet ir girdėti, įsivaizduoti jos skonį ir kvapą, jausti jos tekstūrą. Įtraukite į suvokimą savo emocijas ir mintis – visus vaizdinius, iškylančius jūsų sąmonės lauke dabarties akimirką.

6.
Vis stipriau patirkite savo fizinį kūną. Jauskite, kaip jį supa erdvė. Jauskite, kaip erdvė yra jį persmelkusi. Jauskite, kiek vietos užimate ir kur yra jūsų kūno ribos. Dabar įsivaizduokite, kaip šios ribos švelnėja ir tirpsta, o jūs palengva įsiliejate į supančią aplinką, tampate neatsiejama jos dalimi.

 

Šiam pratimui atlikti nereikia specialaus pasirengimo. Galite praktikuotis važiuodami autobusu, vaikščiodami parke ar sėdėdami prie kompiuterio. Jei kyla noras pratimą personalizuoti ir pritaikyti būtent sau (galbūt kažką praleisti ar sukeisti vietomis), nestabdykite savęs. Eksperimentuokite ir išsigryninkite, kas jums geriausiai tinka.

Comments are closed.