Nuotaikų svyravimai ir žvėriško apetito priepuoliai – tai tik maža dalis to, ką patiria moters kūnas skirtingomis ciklo dienomis. Pasirodo, hormonų audros kelia net balso ir smegenų pokyčius!

Kai vyrų šypsenos nedžiugina

Šypsena – tiesiausias kelias, kai norite pasiekti kieno nors palankumą. Tačiau, kai kalba pasisuka apie moters ciklą, yra toks laikas, kai šypsena nieko nepeši (geriau išsitraukti šokoladą). Neuromokslininkai Madoka Yamazaki ir Kyoko Tamura ištyrė, kaip moterys skirtingu ciklo metu reaguoja į matomas emocijas. Joms buvo rodomos vyrų ir moterų veidų nuotraukos, kuriose atsispindėjo įvairios jausmų išraiškos, ir tirta jų reakciją. Stebėtas moterų smegenų aktyvumas, rodantis emocinį atsaką. Pasirodo, kad moterys, kurių ciklas yra folikulinėje fazėje (10–14 dienų nuo pirmosios mėnesinių dienos), stipriau reaguoja į laimę demonstruojančių vyrų veido išraiškas. Ciklui būnant vėlyvojoje liuteininėje stadijoje (šiuo metu dažnai moteriai pasireiškia priešmenstruacinis sindromas), reakcija į visas emocijas buvo silpnesnė ir truko trumpiau. Labiausiai sumažėjo moterų atsakas į besišypsančius vyrus. Mokslininkai aiškina, kad moterys prieš menstruacijas menkiau reaguoja į malonias vyrų veido išraiškas dėl sumažėjusio lytinių hormonų estrogenų kiekio. Štai čia į pagalbą ir ateina šokoladas, kuris skatina estrogenų išsiskyrimą ir šiuo metu gali veikti geriau nei malonus šypsnis.

Paaštrėja pojūčiai

Dauguma moterų jaučia, kad ciklas lemia jų nuotaikos ir apetito svyravimus. Tačiau nuo ciklo dienos priklauso ir kiti subtilesni pojūčiai. Pavyzdžiui, uoslė. Otavos universiteto mokslininkų atlikto eksperimento metu pastebėta, kad per ovuliaciją moterys buvo jautresnės vyriškų feromonų androsterono ir androstenono kvapui. Taip pat šioje ciklo fazėje moterys geriau užuodė muskusą (kuris laikomas natūraliu feromonu). Įdomu ir tai, kad moterims, kurios vartojo hormoninius kontraceptikus, ovuliacijos fazėje buvo būdingas mažesnis jautrumas kvapams nei toms, kurių ciklas natūralus. Kol kas mokslininkai negali paaiškinti, kaip hormoniniai pokyčiai moters kūne susiję su uoslės pojūčiu. Tačiau vienas iš spėjimų – vaisingomis dienomis paaštrėjusi moters uoslė evoliuciškai išsivystė tam, kad padėtų atpažinti genetiškai tinkamiausią partnerį.

Smegenų pokyčiai

Iš karto po mėnesinių moters kūne padaugėja moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų. Būtent dėl jų tomis dienomis džiugina pagražėjusi lygesnė oda, energinga savijauta. Tačiau tai dar ne viskas. Naujausias šios srities tyrimas, kurį atliko Belinda Pletzer su kolegomis, rodo, kad prieš ovuliaciją padidėjęs estrogenų kiekis skatina aktyvesnę hipokampo veiklą. Tai – už atmintį ir emocijas atsakinga zona. Mokslininkai teigia, kad šie smegenų pokyčiai gali sukelti ir savijautos bei elgesio pakitimus, pavyzdžiui, pagerinti nuotaiką ir gebėjimą atlikti įvairias užduotis.

Į pasimatymą ir naujų batų!

Ovuliacija – tai ciklo dalis, kai moteris yra vaisingiausia. Tuo metu moterų libido būna didžiausias, todėl jos dažniau eina į pasimatymus ir mylisi. Teksaso universiteto mokslininkė Kristina M. Durante sako, kad padidėjęs libido ovuliacijos metu gali pastūmėti ne tik į meilės nuotykį, bet ir į… artimiausią parduotuvę. Apklaususi per 500 įvairaus amžiaus moterų, mokslininkė nustatė, kad savo vaisingiausiomis dienomis jos labiau troško priešingos lyties dėmesio ir įvairių pirkinių. Be to, per ovuliaciją moterys dažniau perka grožio prekes, kosmetiką, o drabužius renkasi seksualesnius ir stipriau patraukiančius dėmesį. Veikiausiai taip pasąmoningai tikimasi labiau patikti priešingai lyčiai. Taigi, jei išsiruošėte į parduotuvę vaisingiausiomis dienomis, nesistebėkite grįžusios su provokuojančia raudona suknele – jums ją į rankas įbruko siaučiantys hormonai.

Ovuliaciją išduoda balsas

Vaisingas moters dienas išduoda jos balso pokyčiai. James’o Madison’o universiteto ir Floridos Gulf Coast universiteto mokslininkai atliko eksperimentą ir nustatė, kad moterų balso pokyčiai priklauso nuo ciklo. Ovuliacijos metu moterų balsas tampa ramesnis, jo tonas kalbant mažiau kinta. Tyrėjai sako, kad šis pokytis gali būti dar vienas evoliucijos metu išsivystęs būdas pranešti priešingai lyčiai apie vaisingą laiką. Pastovesnis balsas skamba maloniau ausiai ir gali labiau patikti potencialiam partneriui. Įdomu tai, kad mokslininkai nepastebėjo balso pokyčių skirtingomis ciklo dienomis tų moterų, kurios vartojo hormoninius kontraceptinius preparatus. Tyrėjai aiškina, kad kontraceptikai prislopina hormonų, kurie sukelia balso pokyčius, gamybą.

Kitas panašus eksperimentas, kurį atliko Vokietijos „German Primate Center“ tyrėjai, parodė, kad vyrams gražiau skamba vaisingų moterų balsai. Vyrai turėjo klausyti garso įrašų ir įvertinti, ar balsas jiems malonus. Kaip ir tikėtasi, palankiau vyrai vertino tų moterų balsus, kurios tuo metu buvo vaisingiausios.

Comments are closed.