Tyrimas atskleidė, kad sadistai ir psichopatai linkę rinktis triukšmingus automobilius. 

Tikriausiai visiems yra tekę užsidengti ausis, kai pro šalį prašvilpia itin galinga ir triukšminga sportinė transporto priemonė? „Psichopatas kažkoks“, – burbtelime po nosimi. Pasirodo, tai gali būti tiesa!

Vakarų Ontario universiteto Kanadoje tyrėja Julie Aitken Schermer apklausė daugiau kaip 500 verslą studijuojančių asmenų, iš kurių pusė buvo vyrai. Tiriamieji turėjo atsakyti, ką mano apie garsiai veikiančius automobilius, kurių duslintuvas arba išmetimo sistema buvo specialiai modifikuota, kad skleistų didesnį garsą. Tuomet tiriamiesiems buvo atliktas „tamsiojo ketverto“ testas, kuriuo psichologai paprastai matuoja žmogaus polinkį į sadizmą, psichopatiją, narcisizmą ir makiavelizmą. 

Tyrėja darė prielaidą, kad aukštus balus narcisizmo skalėje surenkantys žmonės turėtų žavėtis garsiai veikiančiais automobiliais, nes tokios transporto priemonės vairuotojas atsidurtų visų dėmesio centre. Buvimas pastebėtam yra tai, ko paprastai trokšta narcisistinį sutrikimą turintys asmenys. 

Sadizmui būdingas polinkis mėgautis kito asmens patiriama kančia ir skausmu, todėl nemalonų triukšmą kelianti mašina taip pat turėtų būti patraukli sadistams bei polinkį skriausti kitus turintiems psichopatams. Tyrėja numanė, kad paskutinė „tamsiojo ketverto“ asmenybė – makiavelistai, kurių pagrindinis bruožas yra manipuliavimas kitais – nebus linkę žavėtis triukšmingais automobiliais. 

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad iš tikrųjų garsiai veikiančius automobilius labiausiai vairuoti norėtų asmenys, turintys psichopatijos ir sadizmo bruožų. Daugiausiai – jauni vyrai. Kaip ir manyta, makiavelistų triukšmingos mašinos nedomino. Į narcisizmą linkę asmenys taip pat nesižavėjo tokiais automobiliais. Veikiausiai dėl to, kad toks būdas atkreipti į save dėmesį aplinkinius dažnai piktina. 

Tyrėja pabrėžia, kad triukšmingos transporto priemonės daro žalą tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Tad kitą kartą, palydėję tokio automobilio vairuotoją nedraugišku žodžiu, galite nesijausti per daug kalti. 

J. A. Schermer. A Desire for a Loud Car with a Modified Muffler Is Predicted by Being a Man and Higher Scores on Psychopathy and Sadism; Current Issues in Personality Psychology, 2023.

Comments are closed.