Menas teigiamai veikia žmogaus emocinę savijautą, tačiau ar tą patį poveikį turi menas, kurį matome kompiuterio ekrane?

Internete galite rasti daugybę virtualių meno galerijų, kuriose eksponuojami garsiausių pasaulio menininkų darbai. Tačiau ar menas kitapus ekrano taip pat paliečia žmogaus sielą, kaip ir žiūrint į kūrinį „akis į akį“? 

Ankstesni tyrimai parodė, kad menas turi teigiamą poveikį žmogaus emocinei savijautai. Naujo tyrimo metu 240 žmonių platformoje „Google Arts and Culture“ keletą minučių stebėjo Claude Monet paveikslą „Vandens lelijos“. Tada jie turėjo užpildyti klausimynus apie savo savijauta ir potyrius. 

Tiriamieji teigė jau po kelių minučių pajutę, kad jų nerimas sumažėjo, o nuotaika pagerėjo. Tačiau ne visus menas veikia vienodai. Šis ir ankstesni tyrimai atskleidė, kad vieni žmonės yra jautresni menui nei kiti. 

Taigi, jei jus jaudina menas, nesvarbu, kokioje galerijoje lankysitės – realioje ar virtualioje – vis tiek pajusite teigiamą poveikį. 

M. D. Trupp, G. Bignardi, E. Specker, E. A. Vessel, M. Pelowski. Who Benefits from Online Art Viewing, and How: The Role of Pleasure, Meaningfulness, and Trait Aesthetic Responsiveness in Computer-Based Art Interventions for Well-Being; Computers in Human Behavior, 2023.

Comments are closed.