Naujas tyrimas rodo, kad stereotipai apie skirtingą vyrų ir moterų kūrybingumą nyksta.

Kiek menininkų vyrų galėtumėte išvardyti? O kiek moterų? Atsakymas gali sufleruoti, kad vyrai yra kūrybingesni. Tačiau šis stereotipas iš lėto blėsta – rodo naujas amerikiečių mokslininkų tyrimas. 

Mokslininkai atliko 259 studijų, darytų per pastaruosius du dešimtmečius, metaanalizę. Tyrimas atskleidė, kad iš tikrųjų vyrai vertinami kaip kūrybingesni, tačiau šis stereotipas po truputį nyksta. Ypač tai pastebima šalyse, kuriose vyrauja didesnė lyčių lygybė. 

Vis dėlto tyrimas parodė, kad kūrybinėse industrijose dirba daugiau vyrų nei moterų. Šis skirtumas išlieka net tose verslo šakose, kuriose dirba daugiau moteriškos lyties atstovių. Mokslininkai skatina organizacijų bei verslų vadovus nepasiduoti stereotipams ir suteikti moterims daugiau galimybių pasireikšti kūrybinėse pozicijose. 

Tyrimas pateikė dar vieną įdomią išvadą. Pasirodo, kai kalbama apie kūrybingumą, darbuotojai vienodai vertina savo kolegų vyrų ir moterų gebėjimus. Skirtumai išryškėja, kai žmonės kalba apie savo pačių kūrybines galias. Moterys yra gerokai labiau savikritiškos nei vyrai. 

Jau ne vienas tyrimas pademonstravo, kad didesnė moterų savikritika kartais užkerta joms kelią siekti aukštesnių pozicijų ir norimos karjeros. Taigi moterims tyrėjai rekomenduoja labiau pasitikėti savimi, savo gebėjimais ir nebijoti siekti ambicingų tikslų. 

S. Hora, K. L. Badura, G. J. Lemoine, & E. Grijalva. A Meta-analytic Examination of the Gender Difference in Creative Performance; Journal of Applied Psychology, 2021.

Comments are closed.