Nieko nestebina, kad, išgėrus keliomis taurėmis per daug, žmogaus elgesys pasikeičia ir dažniausiai ne į gerąją pusę. Alkoholis sumažina savikontrolę ir vieni tampa agresyvūs, o kiti – itin lipšnūs. Mokslininkė Rachel Winograd su kolegomis apklausė studentus apie alkoholio poveikį jų asmenybei. Atlikę statistinę analizę, mokslininkai paskelbė keturis skirtingus išgėrusiųjų tipus.

  • Hemingvėjai – žmonės, keliantys stikliuką vieną po kito, bet jų intelektas ir sąmoningumas dramatiškai (bent jau palyginti su kitais) nemažėja. Jie pavadinti garsaus rašytojo Ernesto Hemingway’aus vardu, nes šis garsėjo kaip išgerti mėgstantis intelektualas.
  • Pakvaišę profesoriai – žmonės, kurie būdami blaivūs tyli kaip pelė po šluota, o išgėrę tampa vakarėlio sielomis ir nerūpestingais atlapaširdžiais. Jų elgesys keičiasi labiausiai.
  • Merės Popins – geraširdžiai ir harmoningi žmonės, kurie net padauginę šampano išlieka maloniais ir lipšniais draugeliais.
  • Misteriai Haidai – panašiai kaip apysakoje „Nepaprasta daktaro Džekilo ir misterio Haido istorija“, kurioje daktaras tampa visiškai kitokiu žmogumi, šie išgėrinėtojai virsta nesukalbamais, nesąmoningais, kartais net agresyviais misteriais Haidais.

Nors skirtingi tipai nebuvo susiję su didesniu ar dažnesniu alkoholio vartojimu, pastebėta, kad misteriai Haidai iš ryto dažniau už kitų tipų žmones turi blogų prisiminimų. Jie dažniau gailisi dėl vienos nakties nuotykių, nori iš pat ryto atsigaivinti dar vienu bokalu alaus. Beje, tarp moterų šio tipo žmonių yra daugiau. Tyrime remtasi pačių dalyvių įžvalgomis, tad kol kas neaišku, ar tokie asmenybės pokyčiai išgėrus yra tik subjektyvi žmogaus patirtis, ar kiti galėtų tai objektyviai patvirtinti.  Rezultatų gali tekti palaukti, nes mokslininkai kol kas nedrįsta nugirdyti savo tiriamųjų.

Winograd, D. Steinley, K. Sher. Searching for Mr. Hyde: A five-factor approach to characterizing “types of drunks”. Addiction Research & Theory, 2015.

Parašykite atsiliepimą