Jaustis nuolat teisiam malonu, tačiau gyvenime labiau padeda atvirumas įvairioms tiesoms.

Visuomet laimėti diskusijas ir gebėti įrodyti savo tiesą gali atrodyti labai naudingas įgūdis. Tačiau gyvenime iš jo naudos kur kas mažiau, nei iš gebėjimo priimti kito žmogaus nuomonę, naujus faktus ar apskritai pakeisti savo nuostatą kokiu nors klausimu. Šis gebėjimas vadinamas minčių atvirumu (angl. openness of thought). 

Žurnale „Thinking Skills and Creativity“ publikuotoje literatūros apžvalgoje teigiama, kad minčių atvirumas yra priešingybė mąstymui vien juoda ir balta spalvomis, kai žmogus laikosi tvirtos nuomonės ir nėra linkęs priimti kitų argumentų. 

Kaip pavyzdį autoriai pateikia pandemijos situaciją. Anot jų, iš pažiūros gali atrodyti lengviau ir paprasčiau turėti vieną tvirtą nuomonę, pavyzdžiui, skiepų tema. Tačiau, kaip parodė faktai, įsikibimas į savo nuomonę ir nenoras išgirsti kitų tik įnešė daugiau chaoso bei susipriešinimo. Na, o minčių atvirumas – gebėjimas situaciją apsvarstyti iš įvairių perspektyvų – padėjo rasti bendrą kalbą su visomis pandemijos stovyklomis. 

Tačiau ką daryti, jei esate linkę įsikibti gerai žinomų faktų ir sunkiai prisileidžiate kitokią nuomonę? Autoriai pateikia tris sąmoningo dėmesingumo (angl. mindfulness) metodus, lavinančius minčių atvirumą. 

1. Vieną savaitę stebėkite save ir atkreipkite dėmesį kiekvieną kartą, kai linkstate į kraštutinį mąstymą, nenorite girdėti kito žmogaus argumentų ar tiesiog atsiribojate nuo kitos nuomonės. Stenkitės pastebėti kiekvieną situaciją: nuo ginčo apie tai, kurioje vietoje mieste skaniausios picos iki diskusijos apie skiepus ar karą. Jums nereikia bandyti pakeisti savo elgesio, tiesiog pajutę mąstymą juoda ir balta kategorijomis, atkreipkite į tai dėmesį. Užsirašykite pasitaikiusias situacijas. 

2. Antrą savaitę toliau stebėkite tokias situacijas, užsirašinėkite ir kiekvieną kartą atsidūrę jose sau pasakykite: „tai tik mano mintys – ne faktai“. Taip po truputį imsite atprasti nuo vienpusio mąstymo stiliaus. 

3. Trečią savaitę, kai užsirašysite savo mintį iš jau aptarto tipo situacijos, šalia pasižymėkite nuoširdesnį ir teisingesnį teiginį. Šis minčių lankstumo pratimas tinka ir mintims apie save patį. Pavyzdžiui, galite užsirašyti: „nesugebėjau išlaikyti vairavimo egzamino, vadinasi, esu nevykėlis“ ir šalia: „nesugebėjau išlaikyti vairavimo egzamino, bet daug žmonių neišlaiko iš pirmo karto, tiesiog teks daugiau pasistengti“. 

Taigi, kad ir kuo būtume įsitikinę, gebėjimas pažvelgti kitu kampu – tiek į kitus, tiek į save – yra neabejotinai naudinga savybė.

D. Henriksen, C. Richardson, K. Shack K. Mindfulness and Creativity: Implications for Thinking and Learning; Think Skills Creat, 2020.

Comments are closed.