Labiau trokštame savarankiškumo ir mažiau rūpinamės kitais.

Pandemija pakeitė mūsų visų gyvenimą: karantinas, kaukės, darbas iš namų ir naujas gyvenimo būdas, kai kam ir skaudžios netektys ar suprastėjusi sveikata. Tačiau ne visi pokyčiai taip lengvai pastebimi. Keitėsi žmonių emocinė būsena, įsitikinimai ir net vertybės. Mokslininkai aiškinasi, kokią įtaką pandemija padarė žmonių vidiniam pasauliui. Naujo tyrimo duomenimis, pradėjome mažiau rūpintis kitais ir tapome labiau savarankiški. 

Australijos mokslininkai apklausė žmones apie jiems svarbias vertybes prieš pandemiją (2017), pandemijos pradžioje (2020 m. pavasarį) ir pandemijai įsibėgėjus (2020 m pabaigoje). Tyrimas atskleidė, kad pandemija pakeitė žmonių požiūrį į keturias vertybes. 

1. Saugumo, tradicijų, prisitaikymo reikšmė išaugo. Mokslininkai mano, kad šios konservatyvios vertybės tapo labiau aktualios, nes žmonės pandemijos metu jautėsi pasimetę, nesaugūs ir atskirti. 

2. Naujovių ir jaudinančių patirčių reikšmė sumažėjo. Saugumo ir stabilumo trūkumas pandemijos metu žmones vertė rinktis atsargesnį gyvenimo būdą. Stimuliuojančios, azartiškos veiklos tapo mažiau patrauklios. 

3. Savarankiškumo ir laisvės poreikis išaugo. Mokslininkų teigimu, prie to prisidėjo ne tik asmeninės laisvės suvaržymas karantinų metu, bet ir išaugęs poreikis savarankiškai analizuoti informaciją bei vertinti susidariusią padėtį. Nepasitikėjimas vyriausybių sprendimais lėmė didesnį asmeninį žmonių įsitraukimą ir susidomėjimą, o tai galėjo prisidėti prie savarankiškumo ugdymo. 

4. Rūpinimasis kitais sumažėjo. Nors pandemijos metu stebėjome daugybę geranoriškų ir altruistiškų veiksmų, tyrimo duomenys rodo, kad apskritai rūpinimasis vieniems kitais kaip vertybė tapo mažiau aktuali. Tyrėjai mano, kad tai – socialinės izoliacijos pasekmė. Ilgą laiką gyvenę atskirti vieni nuo kitų, ėmėme labiau rūpintis tik savo reikalais. 

Pastebėta, kad vertybės labiau pakito tų žmonių, kurie stipriau jaudinosi dėl pandemijos. Tie, kurie išliko ramesni, nepajuto ir ryškesnių vertybių pokyčių.

E. Daniel, A. Bardi, R. Fischer, M. Benish-Weisman, & J. A. Lee. Changes in Personal Values in Pandemic Times; Social Psychological and Personality Science, 2022.

Comments are closed.