Kiek pinigų mums reikia, kad pasitikėtume savimi?

Vakarų kultūrose pinigai yra statuso simbolis, tad nieko keista, kad didesnis atlyginimas siejamas su aukštesne saviverte. Tačiau kaip yra iš tikrųjų – ar pinigai skatina mus geriau save vertinti, o gal tiesiog aukštesnę savivertę turintys žmonės uždirba daugiau? Tai nusprendė išsiaiškinti Nyderlandų mokslininkai. 

Ketverius metus trukusio tyrimo dalyviai kasmet turėjo užpildyti klausimynus apie savo pajamas ir savivertę. Duomenų analizė atskleidė, kad, uždirbant daugiau pinigų, žmonių savivertė auga. Be to, ryšys tarp pajamų ir savigarbos išlieka nepriklausomai nuo dalyvių išsilavinimo, amžiaus ar lyties. Ar tai reiškia, kad norėdami jaustis geriau turime daugiau uždirbti?

Tik iki tam tikros sumos. Kitas tyrimas demonstruoja, kad daugiau pinigų iš tikrųjų padaro žmones laimingesnius, tačiau kai pajamos peržengia šešiaženklius skaičius (apie 100 tūkst. JAV dolerių per metus), daugiau laimės papildomos pajamos nebeatneša. Vadinasi, turint pakankamai pinigų pagrindiniams poreikiams patenkinti, svarbu dėmesį nuo pajamų perkelti į kitas gyvenimo sritis: santykius, bendruomeniškumą, sveikatą, laisvalaikį ir pan.

W. Bleidorn, A. Kretzschmar, J. F. Rauthmann, U. Orth, J. J. Denissen, & C. J. Hopwood. Self-Esteem and Income Over Time; Psychological Science, 2023.

S. C. Matz, J. J. Gladstone, & D. Stillwell. Money Buys Happiness When Spending Fits our Personality; Psychological Science, 2016.

Comments are closed.