Skirtingus vienatvės tipus „gydo“ skirtingi santykiai. 

Jei trokštate gerų santykių su partneriu, suteikite jam ir sau erdvės bendrauti su kitais žmonėmis. Šio patarimo naudą patvirtino ne vienas tyrimas. Tyrimai atskleidžia, kad vien romantiniai santykiai negali patenkinti visų žmogaus artimo bendravimo poreikių. Todėl žmonės, kurie linkę palaikydami santykius pasinerti į juos visa širdimi ir apleisti draugus bei mėgstamas veiklas, smarkiai rizikuoja likti vieni. 

Mokslininkai išskiria tris vienatvės tipus. Intymi vienatvė mus ištinka, kai nepatenkinami romantiniai, seksualiniai poreikiai. Santykių vienatvė kamuoja tuos, kurie neturi gerų draugų ar bičiulių, padedančių smagiai leisti laiką ir dalintis mintimis. Kolektyvinė vienatvė reiškia, kad nerealizuojame savo poreikio būti bendruomenės dalimi, priklausyti bendraminčių grupei. Iš visų šių vienatvių romantiniai santykiai gali panaikinti tik intymią vienatvę. Taigi, kad žmogus jaustųsi laimingas, jam reikalingas ne tik romantinis partneris, bet ir draugai bei bendruomenė (žmonės, su kuriais turite bendrų pomėgių, užsiimate jus dominančiomis veiklomis ar siekiate bendrų tikslų). 

Net ir romantinį partnerį turintis žmogus gali jaustis vienišas, jei jo draugiškų ar kolektyvinių santykių poreikis nėra patenkintas. Kiekvieno tipo santykiai svarbūs ir suteikia tai, ko negali kiti. Mokslininkai teigia, kad vienas žmogus niekada kokybiškai neužpildys viso mūsų gyvenimo, todėl būtina turėti draugų, net jei ir jaučiate, kad jūsų partneris yra geriausias draugas. 

Maža to, moksliniai tyrimai rodo, kad kuo geriau patenkiname savo įvairius socialinius poreikius, tuo sveikesni esame. Bendruomeniškumo jausmas ir draugų turėjimas yra susiję su geresne psichologine būsena, fizine sveikata ir ilgaamžiškumu. Taigi neapsiribokite savo šeimos lizdeliu – dėl savo sveikatos verta puoselėti draugiškus ir bendruomeniškus santykius. 

T. G. Rhee, R. A. Marottoli, J. K. Monin. Diversity of Social Networks versus Quality of Social Support: Which Is More Protective for Health-Related Quality of Life Among Older Adults?; Prev Med., 2021.

Elaine & Gardner Cheung, Wendi & Anderson Jason. Emotionships: Examining People’s Emotion-Regulation Relationships and Their Consequences for Well-Being; Social Psychological and Personality Science.

Comments are closed.