Užtikrintas būdas pasijusti laimingam – padėti kitiems

Saviugdos kursai, įspūdžių pilnos stovyklos, kasdienės sąmoningumo praktikos – tai populiarūs būdai, turintys padėti mums pajusti daugiau laimės ir pilnatvės. Ironiška, kad kartais, investuodami į save daug laiko ir pinigų, vis tiek jaučiamės tušti ir nelaimingi. Laimės fenomeną tyrinėjantys mokslininkai sako, kad toks scenarijus – visiškai normalus. Kad ir kiek koncentruotumėmės į save, kad ir kiek investuotume, vis tiek galime nepasiekti laimės. Nes pagrindinis jos ingredientas – gebėjimas dalintis ir padėti kitiems. 

Misūrio-Kolumbijos universiteto mokslininkai teigia, kad laimingesni yra tie žmonės, kurie stengiasi padaryti laimingus kitus, nei tie, kurie visas pastangas nukreipia į save. 

Viename iš eksperimentų mokslininkai atsitiktiniams žmonėms automobilių stovėjimo aikštelėje davė šiek tiek pinigų. Jų buvo paprašyta sumokėti už savo arba kokio nors nepažįstamojo automobilio statymo bilietą. Vėliau mokslininkai paprašė sutiktųjų įsivertinti, kaip stipriai laimingi jie jaučiasi. Tie, kurie pasirinko sumokėti už kitų žmonių automobilio stovėjimo laiką, nurodė esantys gerokai laimingesni nei likę tyrimo dalyviai. 

Kitoje tyrimo dalyje mokslininkai paprašė tiriamųjų prisiminti įvykį, kai jie padėjo kam nors pasijusti laimingesniems arba patys išgyveno laimės akimirką. Tie, kurie aprašė prisiminimus, susijusius su pagalba kitiems, nurodė ir bendrai besijaučiantys laimingesni. 

Daugybė panašių tyrimų jau yra leidę padaryti tą pačią išvadą – didžiausią laimę patiriame, kai dalinamės ir rūpinamės kitais, o ne tik savimi. 

L. Titova & K. M. Sheldon. Happiness Comes from Trying to Make Others Feel Good, Rather than Oneself; The Journal of Positive Psychology, 2021.

Comments are closed.