Srauto būsena mažina vienišumo jausmą.

Vis dažniau girdime apie paslaptingą „srauto būseną“, kai žmogaus koncentracija yra didžiausia, o produktyvumas aukščiausias. Pasinėrę į srautą, tarsi ištirpstame užsiimamoje veikloje, sustoja laikas, nebeegzistuoja išorinis pasaulis. 

1970 m. vengrų psichologas Mihaly’is Csikszentmihalyi’is srauto būseną apibūdino kaip malonią poziciją per vidurį „nuobodulio ir nerimo“. 

Naujas Kinijos mokslininkų tyrimas atskleidė, kad srauto būsena mažina vienišumą. Tyrėjai stebėjo studentus, kurie pandemijos metu buvo atskirti nuo pasaulio. Tie, kurie nuolat užsiimdavo veiklomis, nukeliančiomis į srauto būseną, sakė jautęsi mažiau vieniši, ramesni ir labiau patenkinti.

Skamba patraukliai, tačiau kaip šią būseną pasiekti? Kiekvienas žmogus srauto būseną išgyvena atlikdamas skirtingą veiklą. Vieniems tai padaryti pavyksta šokant, kitiems mezgant, rašant, piešiant – priklauso nuo to, kam žmogus jaučia aistrą. Savo darbą labai mėgstanti buhalterė srauto būseną gali patirti vesdama buhalterinę apskaitą. Taigi tai – visiškai individualus patyrimas.

Kinų mokslininkai tikina, kad gebėjimas pasiekti srauto būseną yra išugdomas. Svarbu pasirinkti veiklą, kuri patinka, atrodo prasminga ir į ją reikia stipriai susikoncentruoti. Ilgainiui tobulindami šios veiklos įgūdžius, galėsite pasinerti į visas bėdas pradanginantį susikaupimą. 

Liang-Chih Chang, J. Dattilo, Fei-Hsin Huang. Relationships of Leisure Social Support and Flow with Loneliness in International Students in Taiwan: Implications During the COVID-19 Pandemic; Leisure Sciences, 2022.

Comments are closed.