Kaip padidinti savo skaitymo greitį, išsaugant gebėjimą suvokti tekstą?

1. Vidinio monologo sustabdymas 

Dauguma žmonių skaitydami mintyse taria žodžius (artikuliuoja). Kai kurie net krutina lūpas ar liežuvį lyg murmėdami. Šis procesas, vadinamas subvokalizacija, ypač lėtina skaitymo tempą. Taip skaitydami tarsi klausotės balsų savo galvoje, nes mintyse ištariate kiekvieną perskaitytą žodį. Taigi toks skaitymo greitis prilygsta kalbėjimo greičiui. 

Norėdami skaityti greičiau, stenkitės žodžių mintyse netarti – tiesiog pamatykite juos akimis. Nesibaiminkite, kad iš pradžių nesuprasite, ką skaitote. Vienu metu mūsų akys mato daugiau nei vieną žodį, todėl greičiau juos suvokiame, nei galime ištarti.  

2. Rodyklės metodas

Pastebėjote, kad pradėję skaityti vaikai braukia pirštu kiekvieną teksto žodį ar eilutę? Šitaip jie geriau išlaiko dėmesį, o žvilgsnis nenukrypsta nuo teksto. Toks metodas iš tikrųjų padeda skaityti greičiau, nes atrandamas ir išlaikomas vienodas ritmas. 

Imkite pieštuką, lazdelę ar tiesiog pridėkite savo rodomąjį pirštą. Atremkite jį ties pirmosios teksto eilutės pradžia ir skaitydami braukite iš kairės į dešinę, nepertraukiamai, eilutę po eilutės tokiu greičiu, kad suvoktumėte skaitomą tekstą. Labiau stebėkite pieštuko ar piršto galą, tačiau jūsų akys puikiai matys ir žodžius. Po truputį didinkite piršto ar pieštuko judėjimo greitį. 

Beje, vietoje pieštuko galite naudotis ir balta kortele ar tiesiog popieriaus lapu. Juo uždenkite žemiau esantį tekstą, o skaitydami eilutę po eilutės traukite jį žemyn. 

3. Periferinis regėjimas 

Žvelgdami į vieną tašką, mes matome ir tai, kas yra aplink jį. Todėl skaitant į mūsų regos lauką patenka ne vienas žodis, o iš karto keli. Tačiau iš įpratimo perskaitome kiekvieną žodį. Lavindami skaitymo plotį – kuo daugiau pamatyti teksto nejudinant akies obuolio – galime didinti ir skaitymo tempą. 

Neslyskite akimis per visus žodžius, o trimis ar keturiais akies obuolio judesiais fokusuokite žvilgsnį į tam tikras eilutės vietas ir skaitykite naudodamiesi periferiniu regėjimu. Kad būtų lengviau, ant popierinės kortelės, padėtos ties skaitoma teksto eilute, kas tris, penkis ar daugiau žodžių galite pasižymėti tris ar keturis iksus. Savo žvilgsnį fokusuosite būtent ties šiais iksais, bandydami pamatyti ir atpažinti aplink esančius žodžius. Taip išmoksite vienu metu perskaityti ne vieną, o iš karto keletą žodžių. 

Comments are closed.