Vieniems turėti augintinį – džiaugsmas, kitiems – stresas. 

Dažnai manoma, kad vienišiems ir gyvenimo džiaugsmo stokojantiems žmonėms galėtų pagelbėti naminis gyvūnas. Gal ir jūs esate rekomendavę nusiminusiam draugui: „įsigyk šuniuką, pasijusi geriau“. Kai kurie tyrimai iš tikrųjų rodo, kad augintinių turintys žmonės yra laimingesni ir net sveikesni. Tačiau naujas tyrimas atskleidžia ir kitą pusę. Gyvūnas ne visuomet išgelbės nuo blogos savijautos. Maža to, jis gali tapti papildomo streso priežastimi. 

Tyrėjai karantino metu stebėjo dvi grupes žmonių: turinčius ir neturinčius naminių gyvūnų. Mokslininkai teigia pastebėję, kad žmones gyvūnai veikia skirtingai. Vieniems augintinis yra geriausias draugas, kitiems jis gali būti tiesiog rūpesčių ir streso šaltinis. 

Mokslininkai pabrėžia, kad skirtingus žmones gyvūnėlio turėjimas veikia ne vienodai. Todėl nėra jokių garantijų, kad gyvūnas padės įveikti vienatvę ir liūdesį.

Tai – dar viena priežastis atsakingai pagalvoti prieš priimant į savo šeimą naują narį. Gyvūnas neturėtų būti pasitelkiamas meilės ir dėmesio spragoms užkamšyti, vaikams pralinksminti ar vienatvei atitolinti. Svarbu prisiminti, kad augintinis yra gyvas padaras, kuriam pačiam nuolat reikės meilės, dėmesio ir rūpesčio. Ir, žinoma, nesitikėti, kad murkiantis kambariokas išspręs šeimininko asmenines problemas. 

W. J. Chopik, J. Oh, R. Weidmann, J. R. Weaver, R. N. Balzarini, G. Zoppolat, R. B. Slatcher. The Perks of Pet Ownership? The Effects of Pet Ownership on Well-Being During the COVID-19 Pandemic; Personality and Social Psychology Bulletin, 2023. 

Comments are closed.