Ištarkite NE šventinėms klišėms. Jūsų šventės – jūsų taisyklės!

Vargiai rasite metuose dieną, labiau apipintą klišėmis ir stereotipiniu elgesiu už Kalėdas. Visi puikiai žino, kaip atrodo tobula Kalėdų diena. Atsikeliate puikios nuotaikos, su šeima bėgate prie eglutės išvynioti dovanų, pasipuošę megztiniu su elniukais gaminate skanėstus šventinei vakarienei, priimate namuose svečius, sėdate prie balta staltiese užtiesto stalo ir klegate, švenčiate, džiūgaujate iki sutemų. Tokias šventes rodo televizorius, jūsų socialiniai tinklai, tokių kasmet viliatės ir jūs. Deja, tai tik graži, bet toli gražu ne visiems tinkanti pasaka. Kiek žmonių – tiek Kalėdų. Šiemet susikurkite savo šventę pagal savo taisykles.

Vienatvė ir kiti švenčių vagys

Ne visiems Kalėdos atneša šventinį šurmulį, surenka prie stalo visą šeimą ir pripildo širdis gerumo. Daugybė žmonių visame pasaulyje kasmet šventes sutinka vieni. Kai kurie – šeimoje, kurioje tvyro susvetimėjimo ir vienatvės jausmas. Dar kiti švenčių metu yra priversti dirbti ar atstumo atskirti nuo artimųjų turi pasitenkinti virtualiu ryšiu. Visų jų šventės – kitokios. Ir tikrai neprimena kalėdinės limonado reklamos.

Kai šventes tenka sutikti vienam ar vienišam, dažnai nekyla jokio noro puošti eglutę ir gaminti maistą. Kalėdas stengiamasi kuo greičiau „pramiegoti“. Erzina viskas – nuo lemputėmis pasipuošusių vitrinų iki draugų žinučių „mūsų stalas sveikina jūsų stalą“. Koks stalas? Kol jie kerta kimštą vištą, jūs verkiate į atšalusios picos riekę ir „skrolinate“ kažkieno šventines nuotraukas. Vienatvė per šventes gali būti tiesiog gniuždanti, o už patarimus „pasipuošk eglutę ir pats susikurk sau šventę“ norisi blokuoti socialinių tinklų paskyras.

Šventinį džiaugsmą gali pavogti ir ligos, finansiniai sunkumai, pokyčiai, su kuriais dar nesusitaikėte. Dažnam yra tekę pajusti „švenčių skonį“, kol dar nesugijo išsiskyrimo žaizdos, nepraėjo nusivylimas netekus darbo ar tiesiog užpuolė tamsesnis emocinis periodas, kuris ne vieną kamuoja Lietuvoje šaltuoju metų laiku. Visi šie švenčių vagys kėsinasi nugvelbti Kalėdas. Jei ir jūs su jais susidūrėte, faktas – šventės šiemet greičiausiai nebus tokios, kokias matėte filmuose. Bet gal ir nereikia? Kas, jei trumpam į šalį padėtumėte išankstinius nusistatymus bei lūkesčius ir savo Kalėdas atšvęstumėte taip, kaip geriausia jums? Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti.

  1. Demaskuokite šventines klišes

Kalėdos – šeimos šventė, kai visi susirenka kartu prie gausiai vaišėmis nukrauto stalo ir keičiasi dovanomis. Naujieji metai – audringas šėlsmas su draugais šampano pursluose ir fejerverkų stebėjimas. Maždaug taip dauguma mūsų įsivaizduoja didžiąsias žiemos šventes. Bet tiek mūsų galimybės, tiek norai dažnai skiriasi nuo įsivaizduojamų tobulų švenčių. Turėdami išankstinį nusistatymą, kaip turi atrodyti laimingos ir smagios šventės, imame nerimauti, jei kas nors vyksta ne taip. Vienišiai per Kalėdas jaučiasi nejaukiai, nes jų šventės visiškai neatitinka esminių kalėdinių klišių. O ką daryti per Naujuosius metus introvertams, kuriems dideli triukšmingi susibūrimai yra tikra kankynė? Šioje vietoje reikėtų paklausti savęs – o kas per šventes iš tiesų mane nudžiugintų? Gal jūsų tobulos Kalėdos būtų, jei pasiimtumėte termosą kakavos ir išeitumėte į ilgą pasivaikščiojimą miške ar pačiuožinėtumėte lauko ledo arenoje? Gal taip nutiko, kad per Naujuosius metus geriausia šventė jums būtų poilsis su mėgstamu serialu ir krūva maisto ar namų SPA su aromatine vonia? Juk kol kas niekas neįvedė įstatymo, kaip švęsti šventes ir kad jas apskritai būtina švęsti. Aklai sekdami tradicijomis ir įpročiais, kartais pamirštame atsigręžti į save. Užuot tai darę, žvalgomės į aplinkinius ir pavydime, jeigu jų šventės labiau atitinka nerašytas šventines taisykles. Vis dėlto šios taisyklės niekam nėra privalomos.

  1. Neapsikraukite rūpesčiais

Ar pažįstate šeimų, kurios per švente nesikeičia dovanomis? Kartais taip elgiamasi norint išvengti šventinių rūpesčių, nepridovanoti nereikalingų niekniekių ir, užuot neršus po parduotuves, skirti laiką artimiems žmonėms. Dovanos, kalėdiniai papuošimai, įmantrūs patiekalai, puošnūs nauji drabužiai – šaunu, jei galite viską suorganizuoti nepervargdami ir nesukdami galvos. Bet jei jaučiate, kad pasiruošimas šventėms tampa finansine, fizine ar emocine kančia, gal verta kažko atsisakyti dėl savo pačių ramybės? Jūsų penkių patiekalų vakarienė tikrai nieko nedžiugins, jei patys sėdėsite prie stalo nusiplūkę ir suirzę. Kalėdiniam laikotarpiui puikiai tinka „mažiau yra daugiau“ principas. Mažiau dovanų pirkimo ir pakavimo reikalų – daugiau laiko su šeima. Mažiau maisto ruošos – daugiau poilsio ir geresnė nuotaika. Mažiau išlaidų – pilnesnė piniginė ir rami galva. Jūsų šventė neprivalo būti didelė. Gali būti, kad kaip tik sumažinę lūkesčių ir rūpesčių pagaliau pajusite tikrą kalėdinę nuotaiką.

  1. Greitai lauk iš „Facebook“!

Na, kieno eglutė gražiausia, meduoliai puriausi, o megztukas ryškiausias?! Švenčių periodas pažeria socialiniuose tinkluose daugybę idiliškų vaizdelių. Godžiai ryjate juos akimis ir… netrukus pasijuntate lyg paspringę žuvies ašaka. Stebėdami filtrais pagražintas nuotraukas sau darote didelę meškos paslaugą. Daugybė tyrimų rodo tą patį – „Facebook“, „Instagram“ ir kituose socialiniuose tinkluose publikuojama informacija sukuria pagražintos, netikros realybės vaizdą. Pasinėrę į jį imame lygintis su tais, kurie dalinasi įspūdingais vaizdais. Mus apninka pavydas, jaučiamės prastesni, o savivertei kyla rimta grėsmė. Jei nenorite per šventes jaustis nevykėliais – kuo greičiau lauk iš socialinių tinklų! Juose greičiausiai nerasite nieko kita, tik nepelnytą nusivylimą savimi ir sugedusią nuotaiką.

  1. Tikro artumo paieškos

Esame įtikėję, jog tikros Kalėdos – tik tuomet, kai švenčiame jas su šeima. Vis dėlto, jei šeimos aplankyti negalite arba žmonės emociškai nutolę, nereiškia, jog negalite pajusti šventinės dvasios. Artumo ir bendrystės jausmą galite išgyventi sutikdami šventes su draugais. Ir nebūtinai su jais imituoti šeimynišką kalėdinę vakarienę. Gal praleisti Kalėdas užkūrus pirtį (tikrąja to žodžio prasme) ir įšokus į eketę? O gal žiūrint senus kalėdinius filmus ir kepant keksiukus? Kitas būdas praleisti šventes prasmingai – suteikti artumo jausmą tiems, kurie jo stokoja, pavyzdžiui, savanoriaujant gyvūnų prieglaudoje, senelių namuose ar tiesiog paskambinus vienišam žmogui, su kuriuo seniai nesimatėte. Jei Kalėdas leidžiate vieni, pagalvokite, gal aplink yra žmonių, kurie taip pat neturi šalia artimųjų? Susibūrę kartu galite sukurti prasmingas ir suartinančias šventes.

  1. Apsupkite save jaukumu (jei tik norite)

Niekas negali priversti jūsų puošti eglutės ir karpyti popierinių snaigių, jei to nenorite. Bet juk žinote, kad kartais apetitas atsiranda bevalgant? Taip ir su kalėdine nuotaika. „Nenoriu aš tų švenčių!“ Tuomet namuose atsiranda eglutė ir jau šiek tiek jaukiau. Ant jos pakimba žaisliukai – dar daugiau jaukumo. O pakvipus mandarinams ar cinamonui, žiūrėk, jau ir tos šventės nebe tokios blogos… Žingsnis po žingsnio susikurti kalėdinę nuotaiką gali net tie, kuriems Kalėdos yra bambėjimo metas. Kvapnios žvakės, minkšti pledukai, karšti gėrimai, raštuotos kojinės – visi šie dalykai ne šiaip sau laikomi žiemos švenčių atributais. Tai – įrankiai, padedantys mums išgyventi tamsų ir šaltą žiemos metą linksmiau, jaukiau ir džiugiau.

  1. Sotus pilvas – džiugi širdis!

Niekas nesiūlo stovėti prie puodų visą dieną ir dar įdarbinti šeimą į baltos mišrainės pjaustymo fabriką. Bet sumenkinti skanaus maisto reikšmės per šventes nevalia. Koks skonis jums labiausiai primena Kalėdas? Mandarinai? Spanguolių kisielius? Karštas vynas? Orkaitėje kepta įdaryta višta? Nesvarbu, švenčiate su šeima, draugais ar vieni – pasilepinti skaniu, sentimentus keliančiu maistu labai rekomenduotina. Be to, tai puiki proga be sąžinės graužaties prisikimšti kiek ir kokių skanėstų norite. O ką? Juk šventės! Pats maisto gaminimo procesas taip pat gali padėti pajusti šventinę dvasią. Per šventes likote vieni? Gal norėtumėte iškepti pyrago ir nunešti šalia gyvenantiems vienišiems senoliams? Maistas suartina ir yra puikus būdas dalintis šventine nuotaika.

  1. Tradicijos kuria šventę

Jei kasmet su šeima susirinkdavote pakalėdoti, bet šiemet dėl kokių nors priežasčių negalite, nebūtinai turite nutraukti šią tradiciją. Galite ją adaptuoti pagal savo dabartinę situaciją – būdami atskirai pasigaminti šventiniam stalui įprastą patiekalą ir susiskambinti telefonu ar vaizdo skambučiu. O gal yra tradicijų, kurias norėtumėte atgaivinti? Pavyzdžiui, pasigaminti patiekalą, kurį prisimenate iš vaikystės Kalėdų ar vakare mesti Kūčių burtus? Jei jokia tradicija neateina į galvą, galite sukurti savo. Tarkime, per šventes užrašyti savo didžiausius norus bei ketinimus, įdėti į voką ir laikyti iki kitų metų. Maži ritualai įprasmina šventę. Jie primena, kad ta diena iš tiesų ypatinga, kitokia nei kitos. Prisiminkite, šventės neateina ir nepraeina – mes jas sukuriame patys. O įvairūs ritualai yra puiki priemonė šventei kurti.

 

 

 

Comments are closed.