Laimingus santykius puoselėjantys žmonės linkę padėti savo partneriui trimis būdais.

Kuo skiriasi laimingi santykiai nuo nuviliančių? Naujas Sidnėjaus universiteto mokslininkų tyrimas išaiškino dar vieną ilgalaikės ir laimingos meilės komponentą. 

Tyrėjai paprašė 277 žmonių užpildyti klausimyną apie jų santykius su partneriu. Buvo klausiama, kaip jie vertina savo santykius, ar jaučiasi laimingi, kokių strategijų imasi, kad jų partneris jaustųsi patenkintas. Viena iš tyrimo autorių įžvalgų – puoselėjant santykius labai svarbu tai, kaip padedame savo mylimam žmogui, kai jis jaučiasi prastai. 

Geriausiai savo romantinius santykius vertinę žmonės nurodė, kad jie ir jų partneris yra linkę pasirūpinti vienas kitu sunkią akimirką ar tiesiog sugedus nuotaikai. Pagrindinės strategijos, kurias jie pasitelkia, yra trys:

1) įvertinimas – pasakymas ir parodymas partneriui, koks jis mums brangus ir ypatingas; 

2) humoras – bandymas prajuokinti ir pralinksminti partnerį;

3) jautrus klausymasis – išklausymas, kas partnerį kamuoja, saugios atmosferos kūrimas, kad jis galėtų pasidalinti savo emocijomis. 

Žmonės, kurie jautėsi laimingi, taip pat nurodė, kad dažnai stengiasi vienas kitą prablaškyti užplūdus blogoms emocijoms ir imtis aktyvių veiksmų partnerio nuotaikai pakelti. 

Taip pat tyrimo autoriai pabrėžia, kad laimingos poros vengia slopinti savo partnerio emocijas, ragindamos jį „pralinksmėti“ ar „neatrodyti taip liūdnai“. Neveiksminga pasirodė ir socialinio palyginimo strategija, kai nuliūdusiam žmogui bandoma paaiškinti, kad kažkam kitam yra dar blogiau. 

Šias strategijas galima pritaikyti ne tik partneriui, bet ir draugui ar kolegai pralinksminti ir palaikyti. Tyrimai jau seniai atskleidžia, kad bandydami paneigti žmogaus skausmą („nėra taip blogai, kaip tau atrodo“) ar užginčyti jo emocijas („neverk, nėra ko“) tik dar labiau liūdiname žmogų. Na, o nuoširdus išklausymas ir palaikymas kiekvienam padeda pasijusti geriau. 

S. A. Walker, R. T. Pinkus, S. Olderbak, & C. MacCann. People with Higher Relationship Satisfaction Use More Humor, Valuing, and Receptive Listening to Regulate Their Partners’ Emotions; Current Psychology, 1-9, 2023.

Comments are closed.