Bloga nuo darbo? Tyrimai rodo, kad darbas iš tiesų gali priversti sunegaluoti.

Susirgę darbuotojai neparankūs nei bendrovei, nei šalies ekonomikai. Dėl to dauguma organizacijų rūpinasi pavaldinių sveikata – perka sveikatos draudimus, sporto abonementus ar nemokamai skiepija nuo gripo. Tačiau ne mažiau svarbus ligų šaltinis – pati bendrovė. Jei pavaldiniai nejaustų streso, būtų kur kas atsparesni. Mokslininkė Ashley E. Nixon, norėdamas nustatyti didžiausius darbo ligų šaltinius, išanalizavo 72 tyrimų rezultatus. Pateikiame didžiausius „užkratus“ pagal jų stiprumo laipsnį.

Suvaržymai organizacijoje

Tai – dažniausia ligų priežastis. Suvaržymai – įvairios kliūtys, kurių negalime kontroliuoti ir kurios trukdo atlikti paskirtą darbą. Pavyzdžiui, per mažas terminas paskirtam projektui atlikti, neturėjimas reikiamų išteklių ar galimybių pasiekti tikslą. Darbuotojai, patiriantys suvaržymų, dažniausiai skundžiasi nuovargiu ir virškinimo sutrikimais.

Vaidmenų konfliktai

Jei esate pavaldus keliems vadovams, tikriausiai ne kartą patyrėte vaidmenų konfliktą. Jis pasireiškia skirtingiems vadovams davus skirtingus nurodymus. Vienas liepia rašyti projektą, kito prioritetas –parengti ataskaitą. Nors persiplėšk. Šis „užkratas“ dažniausiai pasireiškia virškinimo sutrikimais.

Tarpasmeniniai konfliktai

Darbe tenka praleisti didžiąją dalį savo laiko. Jei atmosfera maloni ir draugiška, tikėtina, ir darbas neprailgs. Tačiau jei jus koridoriuje sutiktas kolega nuolat užgaulios, tyčiosis ar net skleis apkalbas apie jus, tikėtina, ilgai neištversite. Darbe kylantys konfliktai paprastai veikia miego kokybę. Matyt, gulėdami lovoje vis permąstome galimus scenarijus,  o gal tiesiog bijome užmigti ir susapnuoti bjaurų kolegą.

Darbo krūvis

Jei turėtumėte galimybę išrinkti kenksmingiausių darbo faktorių dešimtuką, darbo krūvis, matyt, atsidurtų pirmoje vietoje. Tačiau jis kur kas mažiau kenksmingas nei pirma nurodyti dalykai. Dažnai skundžiamės, kad nepakeliamas darbo krūvis kenkia gyvenimui ir sveikatai. Tad nieko keisto, kad jis daugiausia siejamas su išsekimu.

Vaidmenų neaiškumas

Jis pasireiškia tada, kai nežinome, ką turime atlikti ir ko iš mūsų tikimasi. Įsivaizduokite, kad jus paaukština. Esate nepaprastai laimingas, kad jus įvertino, tačiau kartu ir nerimaujate, nes nežinote, kokius darbus turite nuveikti ir kokius tikslus pasiekti. Tyrimai rodo, kad vaidmenų neaiškumas neigiamai veikia darbuotojo pasitenkinimą darbu. Be to, tai atsiliepia jų sveikatai – paprastai tai pasireiškia nuovargiu ir iššsekimu.

Darbo valandų skaičius ir kontrolės trūkumas

Tikriausiai nustebote dėl to, kad darbo valandų skaičius atsidūrė sąrašo apačioje. Pasirodo, tai nėra toks kenksmingas sveikatai dalykas, kaip atrodo. Vis dėlto daug valandų dirbantys asmenys skundžiasi akių ligomis, o kontrolės darbe trūkumas pasireiškia nugaros skausmu ir sunkumu užmigti.

Parašykite atsiliepimą