Socialinės medijos gali turėti ir teigiamą poveikį. 

Socialinė medija psichologijos pasaulyje turi mažai gerbėjų. Daugybė tyrimų rodo, kad dažnas lindėjimas socialinėse medijose yra susijęs su prastesne psichologine savijauta, didesniu nerimu, blogesniu savo išvaizdos vertinimu, žemesne saviverte ir aibe kitų problemų. Tačiau pati socialinė medija nėra nei bloga, nei gera – ji tik įrankis. Blogi arba geri yra tik mūsų socialinės medijos naudojimo įpročiai. Tai patvirtina ir tyrimas.

Metaanalizę atlikę mokslininkai skelbia pastebėję, kad socialinė medija gali būti labai naudinga, jei ja naudojamasi protingai. Kaip tai atrodo?

Visų pirma atkreipiamas dėmesys į socialinės medijos naudojimo tikslą. Jei socialinę mediją pasitelkiame svetimų žmonių gyvenimui stebėti, lygintis su kitais ar žudyti laiką vertingos informacijos nesuteikiančiais videoįrašais – tai turės tik neigiamų pasekmių. Todėl mokslininkai siūlo socialinę mediją pasitelkti kitkam:

  1. Ryšiui kurti ir puoselėti. Bendravimas su draugais ir pažįstamais socialinėje medijoje padeda išvengti vienišumo jausmo, kelia nuotaiką ir gerina emocinę būseną. Be to, technologijos suteikia galimybę palaikyti ryšį su tais, kurie toli (pavyzdžiui, kitoje šalyje gyvenančiu draugu ar močiute, kurios negalite aplankyti per šventes).
  2. Naudingai informacijai gauti. Dauguma žmonių mėgsta pasinerti į virtualų informacijos srautą. Labai svarbu atskirti, kuri informacija tik užmušinėja laiką, o kuri yra iš tikrųjų vertinga ir svarbi. 

Metaanalizės autoriai teigia, kad socialinė medija gali tapti puikiu įrankiu, padedančiu palaikyti ryšius ir pakeliančiu nuotaiką. Svarbiausia – išmokti ja tinkamai naudotis. Ir, žinoma, nepamiršti saiko. 

S. Jo & M. Y. Jang. Concept Analysis of Adolescent Use of Social Media for Emotional Well-Being; International Journal of Nursing Practice, 2023. 

Comments are closed.