Kas ketvirtas pasaulio žmogus jaučiasi vienišas – rodo tyrimas.

Jei jaučiatės vieniši, jūs tikrai nesate vieni. Šioje komandoje kartu su jumis yra ketvirtadalis planetos gyventojų. Didelės apimties „Meta-Gallup“ tyrimas, atliktas 142 pasaulio šalyse, parodė, kad kas ketvirtas žmogus jaučiasi vienišas. 

Tyrimo metu buvo apklausti asmenys nuo 15 metų iš viso pasaulio. Kitaip nei priimta manyti, vienišiausi jaučiasi ne senoliai, o jaunimas. 27 proc. jaunų suaugusiųjų nuo 19 iki 29 metų teigia esantys labai arba šiek tiek vieniši. Na, o amžiaus grupėje nuo 65-erių vienišumu skundėsi tik 17 proc. apklaustųjų. 

Tyrimo autoriai sako, kad gauti duomenys leidžia naujai pažvelgti į vienišumo problemą. „Šis tyrimas yra labai geras priminimas, kad vienišumas nėra ta problema, su kuria susiduriame sendami. Ji gali paliesti mus bet kuriame amžiuje“, – teigia viena iš tyrėjų Ellyn Maese. 

Anot mokslininkų, surinkti duomenys iliustruoja, kokia paplitusi yra vienišumo epidemija. 2020 m. Pasaulio sveikatos organizacija atkreipė dėmesį, kad vienišumas turi didžiulį neigiamą poveikį psichinei ir fizinei žmonių sveikatai, trumpina gyvenimo trukmę. 

Tai, kad su vienišumu susiduria tokia dalis visuomenės, lemia pasikeitusi socialinė ir kultūrinė aplinka. Vis daugiau žmonių gali sau leisti gyventi vieni, nekurti šeimos. Augančios galimybės dirbti iš namų taip pat mažina gyvo bendravimo apimtis. Individualizmo banga skatina atsigręžti į save. Nors visi šie pokyčiai yra naujos galimybės, kartu jie didina žmogaus atskirtį nuo bendruomenės. Ką galime padaryti, kad patogus buvimas vienumoje netaptų slegiančia vienatve?

  • Savanorystė, labdara, pagalba kitiems. Tyrimais įrodyta, kad įsitraukimas į prasmingą bendruomenišką veiklą padeda įveikti vienišumo jausmą ir stipriai gerina žmogaus psichologinę būseną. Be to, tai būdas susirasti draugų tarp geros valios žmonių. 
  • Esamų socialinių kontaktų puoselėjimas ir naujų kūrimas. Sveikas ir visavertis socialinis ratas – tai ne tik šeima, bet ir draugai, kolegos, bendraminčiai. Neužsidarykite šeimoje ar tik su darbo kolegomis. Puoselėkite ryšius su senais draugais ir būkite atviri naujiems ryšiams. 
  • Atraskite ryšį su gamta. Sąmoningas ir dėmesingas buvimas gamtoje, mėgavimasis ja yra labai naudingas psichologinei sveikatai. Ryšio su gamta atradimas – būdas sumažinti vienišumo jausmą. Būdami gamtoje pasistenkite pajusti, kad esate „jūs“ ir „ji“ – atraskite kontaktą su jus supančiu visos gyvybės šaltiniu. 
  • Ir pagaliau atgaivinkite ryšį su savimi. Net šimtas draugų negelbės nuo vienišumo, jei patys sau nebūsime draugai. Stenkitės kasdien kurti geranorišką ryšį su savimi. Tai apima pozityvų vidinį dialogą, rūpinimąsi savo kūnu, mėgavimąsi savo pačių draugija… 

Comments are closed.