Meluojantys žmonės atrodo mažiau patrauklūs, net jei neišsiduoda, kad meluoja. 

Kai jaučiame žmogui simpatiją, gali kilti noras pagražinti tiesą apie save ar net sukurti kokią įspūdingą (bet melagingą) istoriją. Tokių metodų vertėtų atsisakyti. Naujas tyrimas rodo, kad melas daro žmones mažiau patrauklius. Ir tam net nereikia, kad kitas pastebėtų melą. 

Mokslininkai subūrė dvi grupes tiriamųjų – vieni turėjo į kamerą pasakoti tiesą, kiti – meluoti. Tada trečioji grupė turėjo peržiūrėti nufilmuotą vaizdo medžiagą ir įvertinti kiekvieną kalbantįjį. Išryškėjo įdomi tendencija – tie, kurie melavo, buvo laikomi mažiau fiziškai patrauklūs nei sakiusieji tiesą. Ši tendencija išliko ir tada, kai vaizdo įrašus žiūrintys žmonės nežinojo, kurie kalbėtojai meluoja, o kurie ne. 

Mokslininkai negali pasakyti, kodėl melas padaro mus mažiau patrauklius. Vienas iš spėjimų – galbūt įtakos turi meluojant išsiskiriantys streso hormonai. Didesnis streso hormono kortizolio kiekis gali būti susijęs su mažesniu patrauklumu. 

Regis, natūralu, kad atsipalaidavę ir ramūs žmonės mums patinka labiau nei įsitempę ir kažko įtartini melagiai. Taigi, jei ieškote kelio į kieno nors širdį, prisiminkite – melo kojos trumpos. 

L. ten Brinke, I. Raymundo, M. Mukherjee, D. R. Carney. Some Evidence That Truth-Tellers Are More Attractive Than Liars; Personality and Social Psychology Bulletin, 2023.

Comments are closed.