Naujas tyrimas atskleidžia netikėtą darbo ir laiko suvokimo ryšį.

Gyvenate koncentruodamiesi į šią akimirką, nuolat galvodami apie praeitį ar planuodami ateitį? Tai, „kokiu laiku gyvenate“ gali pasufleruoti, ar esate linkę keisti darbus. 

Mokslininkai apklausė 683 skirtingų sričių darbuotojus apie jų santykį su laiku. Tiriamieji turėjo patvirtinti arba paneigti teiginius „aš dažnai mąstau apie praeitį“, „esu susikoncentravęs į dabarties akimirką“, „labiausiai mane domina, ką gali pasiūlyti ateitis“ ir panašiai. Pagal atsakymus į anketos klausimus tiriamieji buvo suskirstyti į tuos, kurie daugiausia dėmesio skiria dabarčiai, praeičiai arba ateičiai. 

Taip pat tiriamieji turėjo atsakyti, ar jiems kyla minčių apie darbo keitimą ar išėjimą iš darbovietės. Po šešių mėnesių tyrėjai grįžo, kad sužinotų, kurie žmonės paliko savo darbus. 

Įdomu tai, kad mintys mesti darbą buvo mažiau reikšmingos nei žmonių koncentracija į laiką. Tie, kurie gyveno „praeitimi“, buvo labiausiai linkę keisti darbo vietą. Kur kas mažiau iš darbo išėjusių žmonių buvo iš tų, kurie koncentravosi į šią akimirką ar ateitį. 

Ankstesni tyrimai rodo, kad į praeitį orientuotas mąstymas verčia kaupti nuoskaudas, ilgiau prisiminti nemalonius įvykius. Praeitimi gyvenantys žmonės dabartį mato pesimistiškiau ir mažiau mėgaujasi gyvenimu. Todėl žmonės darbo vietoje negali atsipalaiduoti, labiau pykstasi su kolegomis, jiems sunkiau siekti tikslų. Natūralu, kad tokia situacija verčia dažniau keisti darbą.

Ankstesni tyrimai atskleidė, kad į dabartį orientuoti žmonės yra laimingesni ir labiau atsipalaidavę. Tai padeda geriau pritapti darbo vietoje ir pasiekti geresnių rezultatų, veikiausiai dėl to jie rečiau keičia darbą. Na, o į ateitį orientuoti žmonės yra labiau susikaupę, atkaklesni ir linkę siekti ilgalaikių rezultatų. Be to, jie rečiau rizikuoja ir taip pat rečiau keičia darbo vietas. 

V. Peltokorpi, D. G. Allen, and J. Abbie. Time to Leave? The Interaction of Temporal Focus and Turnover Intentions in Explaining Voluntary Turnover Behaviour; Applied Psychology, 2022.

J. Rush & F. M. E. Grouzet; It is about Time: Daily Relationships between Temporal Perspective and Well-being; The Journal of Positive Psychology, 2021.

Comments are closed.