Žmonės, kuriems būdingas aukštas narcisizmo lygis, nelinkę išaukštinti savo mylimųjų.

Daugumai pažįstamas romantinių santykių etapas, kai ką tik užplūdę jausmai verčia partnerį išaukštinti ir pervertinti. Tyrimai rodo, kad santykių pradžioje esame linkę pastebėti tik gerąsias ir ignoruoti blogąsias partnerio savybes. Tačiau šie rožiniai akiniai užkrenta ne visiems. Narcisistinio tipo asmenybės nėra linkusios savo išrinktųjų matyti geresnių, nei šie yra.

Narcizai – tai žmonių tipas, kuriems būdingas savęs pervertinimas, manymas, kad yra geresni už kitus, ypatingi. Paprastai už šio blizgaus fasado slypi giliai sužeista savivertė ir vaikystėje patirtos traumos. Maža to jie turi menką arba jokio gebėjimo jausti empatiją (tapatintis su kito žmogaus emocijomis, atjausti). 

Vieno tyrimo metu mokslininkai nustatė tiriamųjų narcisizmo lygį, o tada uždavė klausimus apie jų partnerius: „kas patrauklesnis – jūsų partneris ar jūs“, „kas protingesnis – jūsų partneris ar jūs“ ir panašiai. Žmonės, kuriems narcisizmas nebūdingas, ką tik užsimezgusių santykių pradžioje buvo linkę išaukštinti savo partnerį. Vėlesnėse santykių stadijose partnerio vertinimas buvo labiau realistiškas. Tačiau žmonės su aukštu narcisizmo lygiu savo partneriams išskirtinių savybių nepriskyrė niekada. Laikė save geresniais už mylimuosius. 

Tyrimas taip pat atskleidė, kad narcisistų antrosios pusės buvo labiausiai linkusios pervertinti ir išaukštinti savo partnerį. Tai patvirtina teoriją, kad narcizai renkasi juos aklai ir besąlygiškai įsimylėjusius žmones, tačiau patys taip nesijaučia. Tokia santykių dinamika leidžia jiems jaustis ypatingiems, geidžiamiems ir garbinamiems. O būtent to ir reikia trapiai jų savivertei. 

Kiti tyrimai rodo, kad narcizai yra linkę rinktis vadinamuosius trofėjinius partnerius – žmones, kurie yra labai gražūs, turi ypatingų sugebėjimų ar yra kažko labai pasiekę. Tačiau ir tada narcisistiškos asmenybės savo mylimuosius vertina prasčiau nei save. Taigi, jei santykių pradžioje jums užkrito rožiniai akiniai – nesmerkite savęs. Tai reiškia, kad esate normalus, į narcisizmą nelinkęs žmogus. 

A. Z. Czarna, M. Śmieja, M. Wider, M. Dufner, C. Sedikides. Narcissism and Partner-Enhancement at Different Relationship Stages; Journal of Research in Personality, 2022.

Comments are closed.