Kodėl skaitydami iš popieriaus atsimename daugiau nei iš ekranų?

Ar ekranai kada nors išstums knygas? Šis klausimas neduoda ramybės ištikimiems popierinių knygų gerbėjams. Popieriaus šiugždėjimas tarp pirštų jiems kelia malonią skaitymo romantiką. Vis dėlto popierinės knygos turi ir dar vieną pranašumą – skaitydami tekstą popieriuje, o ne ekrane, geriau atsimename, ką perskaitėme. Tai parodė jau ne vienas tyrimas. Tačiau kol kas neaišku, kodėl taip yra. Naujas eksperimentas sufleruoja dalį atsakymo. 

Pasirodo, skaitydami tekstą popieriuje, esame linkę dažniau atsidusti. Būtent atodūsiai prisideda prie geresnio informacijos įsisavinimo. Tyrimo metu japonų mokslininkai davė žmonėms skaityti iš knygų ir iš išmaniųjų telefonų ekranų. Skaitymo metu buvo stebima tiriamųjų smegenų veikla, kvėpavimas ir kitos kūno funkcijos. 

Skaitant suaktyvėjo tiriamųjų prefrontalinė smegenų žievė. Ji yra atsakinga už mokymąsi ir pažintinės informacijos apdorojimą. Optimalus šios smegenų srities aktyvumas lemia gerą teksto supratimą. Tačiau jei aktyvumas per didelis, tekstą suvokiame ir įsimename prasčiau. 

Pastebėta, kad žmonės, skaitantys iš popieriaus, dažniau atsidusdavo. Atodūsio metu sumažėdavo aktyvumas prefrontalinėje smegenų žievėje. Mokslininkai mano, kad atsidusdami sumažiname mokymosi ar kitokios informacijos apdorojimo įtampą ir apsaugome prefrontalinę smegenų žievę nuo „perkaitimo“. 

Tačiau kodėl skaitydami iš ekranų atsidūstame rečiau? Gali būti, kad dėl to kalta mėlynoji ekranų skleidžiama šviesa ar įtampą kuriančios pastangos įskaityti tekstą nedideliame plote. Tačiau kad būtų atsakyta į šį klausimą, reikės naujų tyrimų. 

J. Barshay. Evidence Increases for Reading on Paper Instead of Screens; The Hechinger Report, 2021.

Honma, Motoyasu, et al. Reading on a Smartphone Affects Sigh Generation, Brain Activity, and Comprehension; Scientific Reports, 2022.

Comments are closed.