Kas vyksta su mumis, kai esame ignoruojami?

Ar kada nors esate pasijutę ignoruojami? Gal nedraugiški kolegos apsimetė, kad jūsų nemato ir negirdi? O gal romantinis partneris elgėsi taip, lyg jūsų nė nebūtų? Jei taip, žinote, koks tai skaudus išgyvenimas. Ignoravimas – viena iš psichologinio smurto formų. Kartais jis gali būti tiesiog gniuždantis. Kodėl taip sunkiai išgyvename ignoravimą ir kas vyksta, kai tampame „nematomi“?

Naujas eksperimentas atskleidė, kad ignoravimas veikia mus subtiliais būdais. Pasirodo, kai esame ignoruojami, pasikeičia net mūsų sensorinis suvokimas. Aplinka, kurioje esame, gali pasirodyti tylesnė, nei yra iš tikrųjų. 

Ankstesni tyrimai pademonstravo, kad ignoruojamas žmogus paprastai pasijunta abejojantis savimi, taip pat jam atrodo, kad nebegali kontroliuoti dalykų. Gal dėl to daugumai žmonių atviras barnis atrodo geresnė alternatyva, nei „tylos streikas“. Juk kalbėdamiesi (net ir ginčydamiesi) galime pakreipti pašnekovo nuomonę kuria nors linkme. Na, o ignoravimas mums užveria bet kokias duris.

D. Wang, I. Ziano, M. S. Hagger. Loudness Perceptions Influence Feelings of Interpersonal Closeness and Protect Against Detrimental Psychological Effects of Social Exclusion; SAGE Journal, 2021.

Comments are closed.