Ką daryti, jei norite išvengti santykių ir mėgautis neįpareigojančia vienatve? 

Vieniems laimingi romantiniai santykiai – viso gyvenimo svajonė, kitiems – nereikalingas balastas, atitraukiantis nuo svarbesnių ir įdomesnių reikalų. Kodėl ir kaip kai kurie žmonės geba būti vieni ir tuo patenkinti? 

Nauja mokslininkų atlikta studija atskleidžia, kokie bruožai būdingi žmonėms, nelinkusiems kurti ilgalaikių santykių.

  • Socioseksualumas. Tai polinkis į seksą be įsipareigojimų. Socioseksualai turi daug partnerių ir mėgsta juos dažnai keisti. Seksas jiems – tarsi bendravimo forma. 
  • Tamsioji triada. Šis terminas apima tris asmenybės bruožus: narcisizmą, psichopatiją ir makiavelizmą. Jų turintys žmonės yra mažai empatiški, linkę rūpintis tik savimi, manipuliuoti kitais. Jiems paprastai nesvarbūs kitų žmonių jausmai, todėl ir glaudūs asmeniniai santykiai gali būti nereikšmingi ar nesisekti. 
  • Susikoncentravimas į karjerą. Kai pagrindinis gyvenimo tikslas – karjera, santykiams dažnai nelieka laiko ar noro. 

Taip pat mokslininkai išsiaiškino, kad socioseksualai ir žmonės, kuriems būdinga tamsioji triada, labiau linkę savo noru būti vieniši. Na, o susikoncentravimas į karjerą kartais žmones priverčia likti be partnerio ne savo noru, bet tiesiog dėl to, kad taip susiklostė aplinkybės. Iš karjeristų dažniau savo noru vienišos lieka jaunos moterys. O įvairaus amžiaus vyrai ir vyresnio amžiaus moterys dažnai ne savo noru renkasi gyvenimą be partnerio. 

Nors kai kurie tiriamieji buvo visiškai patenkinti savo gyvenimu be partnerio, visą gyvenimą praleisti vienišas norėjo retas. Vis dėlto mokslininkai atkreipia dėmesį, kad tam tikru metu pavienišauti į naudą visiems. Vienatvės periodai padeda geriau pažinti save ir sukurti tvirtą pagrindą būsimiems santykiams. 

M. Apostolou, G. Patsiarika. Why People Prefer to Be Single: Sociosexuality, Dark Triad, and Career Focus Effects; Personality and Individual Differences, 2022.

Comments are closed.