Populiarusis minimalizmas skelbia, kad mažiau daiktų – mažiau vargo. Nors kažkam gali visiškai pakakti dviejų porų batų, kitas nebus laimingas be dvidešimties. Ne tik daiktų perteklius, bet ir tai, kiek juose tvarkos, turi didelę įtaką tam, kaip jaučiamės ir gyvename.

Ką jums reiškia namai? Psichologiniu požiūriu, namai gali reikšti labai daug dalykų. Pavyzdžiui, tai gali būti saugi užuovėja (lietuvių tautosakoje dažnai apibūdinama ir kaip tvirtovė); erdvė, kurią galite patys kontroliuoti, keisti ir užtikrinti saugumą; jūsų idėjos ir vertybės, atsispindinčios prasminguose daiktuose; jūsų tapatumo tąsa – išliekamoji savęs dalis – juk užėję į bet kieno būstą galime pajusti ir suprasti, koks yra ten gyvenantis žmogus, kiekvienas po savęs palieka kažką, kas parodo jų pomėgius, būdą. Namai taip pat yra vieta, kurioje puoselėjami santykiai (juk juose paprastai gyvena šeima, ar ne?), o galiausiai ir fizinė erdvė, kuri, savo ruožtu, gali informuoti apie asmens statusą (dėl ko neretas nori ne nuomojamo, o savo būsto). Tačiau tai, ką vadiname namais, nebūtinai yra konkretus turtas, kurį turime. Juk būna, kad jais pavadiname ir viešbutį ilgesnių atostogų metu, ir nuomojamą būstą. Psichologiniai namai – jausmas, kad esi ten, kur turi būti, kai asmens tapatumas yra susiejamas su tam tikra vieta. Jie reikšmingai prisideda prie to, kiek patenkinti gyvenimu jaučiamės, kokia mūsų kasdienė emocinė būsena.

Bet kuris interjero specialistas pasakys, kad namuose turi būti tai, kas atspindėtų jūsų asmenybę, tai, kas jums svarbu. Šeimos narių nuotraukos, drambliukas iš kelionės po Indiją, mėgstamas arbatinukas – visi šie daiktai namams gali pridėti jaukumo ir gerų emocijų. Tačiau kai daiktų pasidaro per daug, kai jie neturi savo vietos, atsiranda netvarka – daiktų perteklius, dėl kurio erdvė tampa chaotiška. Veikiausiai kiekvienas namuose turi bent vieną tokią netvarkingai sukrautų daiktų sankaupą – spintą, sandėliuką ar virtuvės spintelę.

Tvarkingi namai dažnai laikomi ženklu, kad žmogus, kuris juose gyvena, yra organizuotas, protingas, sugeba susidėlioti prioritetus ir iš esmės gerai tvarkosi gyvenime. Ypač tai svarbu moterims – iš jų tikimasi daugiau tvarkingumo nei iš vyrų ir iki šiol būtent jos dažniausiai užsiima tvarkos namuose palaikymu bei daiktų organizavimu.

Netvarkinga aplinka verčia teisintis prieš svečius, namiškius ir save, skatina prasčiau save vertinti: „Kaip mano mama, draugė, kolegės sugeba viską padaryti, o aš ne?“ Netvarkingi namai taip pat siejami su įvairiais negatyviais reiškiniais, pavyzdžiui, patiriamu stresu ir depresija. Nieko keista – fizinė aplinka, kurioje esame, turi nemažą poveikį mūsų savijautai: kaip jaustumėtės, jei SPA masažo kambario dizainas primintų siaubo filmą? Netvarka mažina subjektyvios gerovės jausmą, atitolina mus nuo namų.


Straipsnio tęsinį skaitykite rugsėjo spalio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.