Per 2 savaites galima paskatinti asmenybės pokyčius.

Turbūt daug kartų girdėjote sakant „žmonės nesikeičia“? Mokslininkai dar kartą įrodė, jog šis teiginys – neteisingas. Naujame tyrime surengta 2 savaičių programa, kurios metu bandyta pakeisti kai kuriuos dalyvių asmenybių bruožus. Dalyviams buvo leista pasirinkti vieną iš dviejų būdų pasitobulinti: įgauti daugiau sąmoningumo arba tapti atviresniems naujoms patirtims. Atliekant įvairias užduotis dvi savaites programos dalyviai patyrė išliekančių pokyčiu šiose srityse. Sąmoningumo ir atvirumo naujoms patirtims pokyčiai buvo išmatuoti „Didžiojo penketo“ testo būdu.

Didžioji dalis psichologinių testų asmenybę skirsto į tipus. Tačiau tyrimą atlikusių mokslininkų teigimu, asmenybė kur kas daugiau nei vienas aiškus tipas – ji gerokai sudėtingesnė. Vietoje to, kad skirstytume asmenybę į tipus, daug tiksliau žiūrėti tai kaip į spektrą. Tokiu būdu ir veikia testas „Didysis Penketas“, kuris yra labiausia moksliškai ištirtas asmenybės modelis. Šiuo modeliu matuojami asmenybės bruožai – emocinis stabilumas, ekstraversija, atvirumas patirčiai, sutariamumas ir sąmoningumas. Tyrėjai teigia, kad nei vienas iš šitų bruožų nėra fiksuotas ir kiekvieną jį galime tobulinti bei keisti kai to norime.

Mokslininkai, remdamiesi naujo eksperimento rezultatais, tvirtina, jog geriau būtų asmenybę vadinti įgūdžiu, o ne pastoviu bruožu. Jei žmogus gali pasidaryti sąmoningesnis ar atviresnis potyriams, sudalyvavęs 2 savaičių programoje, vadinasi asmenybė yra kintantis įgūdis, kaip skaitymas ar krepšinis, – teigia tyrėjai.

Mirjam Stieger,  Sandro Wepfer,  Dominik Rüegger,  Tobias Kowatsch,  Brent W. Roberts,  Mathias Allemand; Becoming More Conscientious or More Open to Experience? Effects of a Two‐Week Smartphone‐Based Intervention for Personality Change; European Journal of Personality; 2020.

 

Comments are closed.