Vien valios pastangomis kalnų nenuversite – pasitelkite savikontrolės strategijas. 

Ar kada teko išsikelti tikslą ir sustoti pusiaukelėje į jį? Gal norėjote pradėti sportuoti, bet viskas baigėsi po kelių treniruočių? Arba ketinote keltis valandą anksčiau ir medituoti, bet niekada taip to ir nepadarėte? Mokslininkai išsiaiškino, kas gali pakišti mums koją pakeliui į sėkmę. Pasirodo, dažnai esame linkę pasikliauti vien valios jėga ir neskiriame pakankamai dėmesio įvairioms strategijoms.

Naujo tyrimo metu mokslininkai apklausė tiriamuosius, kaip jie žiūri į discipliną ir savikontrolę. Kokiais būdais jos siekia, kiek reikšmės teikia valios pastangoms ir įvairioms pagalbinėms priemonėms. Paaiškėjo vienas įdomus aspektas – dauguma tiriamųjų manė, kad tie, kurie naudoja strategijas ir pagalbines priemones tikslams siekti, turi silpnesnę valią. Taip manantieji ir patys buvo linkę vengti strategijų (pavyzdžiui, „Pomodoro“ technika, progreso fiksavimas ar „dopamino dieta“) bei dažniau kliautis vien valios pastangomis. 

Jei toks požiūris būdingas ir jums, mokslininkai ragina jo atsisakyti. Anot jų, žmonės, kurie naudoja pagalbines priemones tikslams siekti ir disciplinai ugdyti, ne tik turi ne mažiau stiprią valią, bet ir lengviau pasiekia išsikeltus tikslus. 

Taigi valios pastangos yra puiku, bet nereikėtų numoti ranka į lengvai pasiekiamą ir efektyvią pagalbą. 

A. Gennara, J. Peetz, M. Milyavskaya. When More Is Less: Self-Control Strategies Are Seen As Less Indicative of Self-Control Than Just Willpower; Journal of Experimental Social Psychology, 2023.

Comments are closed.