Kaip nusiraminti, kai lemiamą akimirką sustingstate

Įsivaizduokite, kad ruošiatės stoti prieš didelę auditoriją sakyti svarbią kalbą. Nors ją gerai mokate, tačiau, vos užlipus ant pakylos, jus išmuša šaltas prakaitas, ima daužytis širdis, o mintys aptemsta. Toks sustingimas bent kartą gyvenime yra ištikęs daugelį: sportininkus per svarbias varžybas, studentus ir moksleivius per lemiamą atsiskaitymą, specialistus darbo pokalbio metu. Lemiamą akimirką užplūdus baimei ir nerimui pasirodome kur kas prasčiau, nei galėtume, jei nesijaudintume.

Naujas tyrimas siūlo paprastą metodą jauduliui nugalėti. Eksperimentą atlikę mokslininkai teigia, kad, prieš mums sustingstant iš jaudulio, sumažėja aktyvumas ventraliniame striatume (atlygį vertinančioje smegenų srityje), todėl pasirodymo metu žmogus prasčiau susikoncentruoja. Kuo didesnis atlygis ar laimėjimas, tuo daugiau galimybių patirti šį efektą. Tačiau šis efektas iš karto sumažėja, jeigu pakeičiame savo požiūrį į laimėjimą. Mokslininkai siūlo įsivaizduoti, kad jūsų siekiamas laimėjimas ar atpildas jau yra jūsų. Jums tereikia jį išlaikyti gerai įvykdant užduotį. Tyrėjai tikina, kad toks mąstymo būdas padeda sumažinti stresą prieš pasirodymą ar varžybas.

Reappraisal of incentives ameliorates choking under pressure and is correlated with changes in the neural representations of incentives; Simon Dunne, Vikram S Chib, Joseph Berleant, John P O’Doherty; Social Cognitive and Affective Neuroscience, 2019.

Comments are closed.