Itin jautrūs asmenys susiduria su daugybe iššūkių, tačiau taip pat turi neįkainojamų pranašumų.

Visi žmonės yra skirtingai jautrūs. Vienas gali miegoti virš galvos vykstant statyboms, kitą erzina iš už kilometro atsklindantis judrios gatvės garsas. Skirtingai jautriai reaguojame į viską: garsus, šviesą, spalvas, emocingus pokalbius, situacijas, gyvenimo pokyčius. Tačiau kai kurie asmenys gamtos apdovanoti ypatingu jautrumu. Jie susiduria su dideliais sunkumais, tačiau kartu turi gebėjimų, nebūdingų paprastam žmogui.

Apie itin jautrius asmenis daugiau kalbėti pradėta 1996 metais. Viena pirmųjų juos aprašė psichoterapeutė Elaine N. Aron. Ji teigia, kad labai jautriam žmogui būdingos keturios savybės, apibrėžiamos santrumpa DOES:

  • Depth (liet. gylis) – gilus informacijos suvokimas, labiau gilinantis į situaciją;
  • Overstimulation (liet. perdėtas stimuliavimas) – lengviau nei kitiems žmonėms atsirandantis persikrovimas informacija;
  • Empathy (liet. empatija) – lengviau susiformuojanti emocinė reakcija ir empatija;
  • Sensitive (liet. jautrumas) – subtilesnis pasaulio suvokimas, artimas terminui „intuicija“.
  1. Aron duomenimis, prie itin jautrių asmenų gali būti priskiriami apie 20 proc. žmonių, o dar apie 20 proc. turi šią savybę išreikštą saikingai.

Ką reiškia būti itin jautriam

Pasakymas „šis žmogus jautrus“ nėra naujas ir taikomas įvairiais atvejais: ir kai moteris lengvai pravirksta žiūrėdama melodramą, ir kai vaikas neleidžia gydytojui prie savęs prisiliesti fonendoskopu. Galima pasakyti, kad plačiąja prasme bet kuris padaras jautrus, kol gyvas.

Tačiau terminas „itin jautri asmenybė“ reiškia labai konkrečią savybę – jautrumą apdorojant sensorinę informaciją. Reikėtų suprasti, kad ne itin jautrus asmuo informaciją apdoroja greituoju būdu, o itin jautrus – lėtuoju.

Straipsnio tęsinį skaitykite gegužės birželio “Psichologija Tau” numeryje 

Comments are closed.