Naujas tyrimas atskleidė, kodėl nereikšmingi dalykai sunaikina artimus santykius

Ar esate įsivėlę į aršų žodžių karą su artimu draugu, partneriu ar šeimos nariu dėl kokio nors subjektyvaus menkniekio? Iš pažiūros nereikšminga smulkmena kartais sukelia audringas diskusijas, šios išvirsta į ginčą ir pagaliau pagauname save pašnekovą vadinantys kvailiu. Tokią audrą stiklinėje gali sukelti įvairūs nuomonių nesutapimai. Nuo požiūrio į tam tikrą meno kūrinį ar kino filmą iki politinių pažiūrų bei nusiteikimo už ar prieš skiepus. Blogiausiu atveju stiprus apsižodžiavimas gali pakenkti ar net visiškai nutraukti santykius. Kodėl taip nutinka? 

Mokslininkai iš Prinstono universiteto (JAV) nusprendė daugiau patyrinėti šį reiškinį. Su grupe respondentų jie atliko eksperimentus, kurių metu dirbtinai sukėlė ginčą apie meno kūrinį. Tyrimo dalyviai turėjo pasakyti savo nuomonę apie paveikslą. Tuomet kitas žmogus išsakė visiškai priešingą nuomonę. Mokslininkai stebėjo, kaip vyksta ši simuliacija ir kur ji veda oponentus. Kaip tyrėjai ir tikėjosi, nuo subjektyvios nuomonės apie meno kūrinį dėstymo netrukus buvo pereita prie asmeniškumų ir emocijų. 

Dalyviai savo oponentus vertino kaip šališkus, nesąžiningus, nepatikimus ir tiesiog nemalonius žmones. Jie teigė, kad nenorėtų su tokiais asmenimis būti draugai, bendrauti ar balsuoti už juos rinkimuose. Taigi paprasčiausia kitokia nuomonė apie meno kūrinį privertė žmones vertinti vieni kitus itin neigiamai. 

Mokslininkai padarė išvadą, kad priešingą nuomonę dėstantiems žmonėms esame linkę priskirti neigiamas charakterio savybes. Net jei neturime jokios priežasties galvoti apie juos prastai. 

Suprasdami, kaip sunku mums priimti priešingą nuomonę, galime pasistengti diskutuoti ir savo tiesas įrodinėti kiek galėdami švelniau bei tolerantiškiau. Jei norite išsaugoti gerus santykius, prisiminkite – kartais taika svarbiau nei tiesa. Ypač, jei klausimas subjektyvus, o jūsų ir pašnekovo tiesos – skirtingos. 

N. N. Cheek, S. F. Blackman & E. Pronin. Seeing the Subjective as Objective: People Perceive the Taste of Those They Disagree with as Biased and Wrong; Journal of Behavioral Decision Making, 2021. 

Comments are closed.