Malonius prisiminimus apie įvykius, kuriuose dalyvavo ir mums artimi žmonės, branginame labiausiai.

Kai kurie žmonės mėgsta keliauti vieni. Kitiems patinka vieniems papietauti restorane ar nueiti į kiną. Šaunu, jei sau esate puiki draugija. Tačiau nepamirškite į savo laisvalaikį įtraukti ir mylimų žmonių. Tyrimai rodo, kad prisiminimus apie įvykius, kuriuose dalyvavome ne vieni, o su artimaisiais ar draugais, branginame kur kas labiau. Be to, ateityje juos prisiminę labiau nusiraminame. 

Eksperimento metu mokslininkai žmonių paprašė prisiminti malonią patirtį, kurią jie išgyveno būdami vieni (pavyzdžiui, pasivaikščiojimas miške), būryje žmonių (pavyzdžiui, futbolo varžybos) ir su artimais žmonėmis (pavyzdžiui, gimtadienio šventė). Tuomet paprašyta įvertinti, kiek tiriamieji ryžtųsi sumokėti, kad galėtų iš naujo patirti šį prisiminimą (piniginio įvertinimo būdas dažnai taikomas tyrimuose, siekiant išmatuoti, kaip labai tiriamiesiems patiko konkretus dalykas). Žmonės daugiausia sumokėti buvo nusiteikę už tas patirtis, kuriose dalyvavo ir jų draugai ar artimieji. 

Kitoje tyrimo dalyje tiriamųjų buvo prašoma pagalvoti apie minėtų trijų skirtingų tipų prisiminimus. Prieš ir po prisiminimo atgaivinimo buvo matuojamas kortizolio (streso hormono) kiekis kraujyje. Visi malonūs prisiminimai sumažindavo streso hormono kiekį. Tačiau prisiminimai apie įvykius, kuriuose dalyvavo ir kiti žmonės, turėjo didžiausią tokio pobūdžio efektą. 

Taigi, nors keliaudami ir pramogaudami vieni galite patirti nuostabių nuotykių, vėliau niekas taip nedžiugins, kaip prisiminimai, kuriais dalinatės su mylimais žmonėmis. 

M. E. Speer, M. R. Delgado. The Social Value of Positive Autobiographical Memory Retrieval; Journal of Experimental Psychology: General, 2020.

Comments are closed.