Trys jaunuolių komunikacijos tipai: atvirumas, paslaptys ir melas. 

Dauguma tėvų sutiks, kad lengviau atsistoti ant galvos, nei susikalbėti su paaugliu. Hormonų disbalansas, pasimetimas kelyje iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį, protą jaukiančios pagundos ir bauginantys atradimai – toks yra paauglių gyvenimas. Tad kas galėtų juos kaltinti prasta komunikacija? Užuot tikintis, kad paaugliai staiga taps sukalbami, verčiau bandyti perprasti jų bendravimo metodus ir pamėginti rasti bendrą kalbą.

Mokslininkai atliko tyrimą, siekdami geriau suprasti, kaip komunikuoja paaugliai. Atlikę apklausą tyrėjai išskyrė tris paauglių tipus: santūrūs, noriai bendraujantys ir apgaulingi. Be to, paaiškėjo, kad bendravimo tipas susijęs su alkoholio vartojimo įpročiais. 

  • Santūrūs. Šis tipas buvo būdingas 37 proc. paauglių. Jie apie savo gyvenimą pasipasakodavo mamoms, tačiau kartais atviraudavo ir su tėčiais. Nebuvo linkę meluoti ir išsisukinėti, tačiau ne visuomet būdavo labai kalbūs. Jautė tėvų palaikymą (ypač mamos). Be to, išsiskyrė vidutine rizika turėti problemų su alkoholio vartojimu. 
  • Noriai bendraujantys. Šių paauglių buvo 36 procentai. Jie buvo linkę mielai pasipasakoti apie savo gyvenimą tiek mamoms, tiek tėčiams. Neturėjo polinkio meluoti ir retai kaupė paslaptis. Jautė tėvų palaikymą. Jų noras dalintis informacija buvo grįstas savo pačių valia, o ne kalte, įkalbinėjimu ar spaudimu. Šių vaikų alkoholio vartojimo rizika buvo mažiausia. 
  • Apgaulingi. 27 proc. paauglių nenoriai dalijosi informacija apie savo gyvenimą tiek su mama, tiek su tėčiu. Jie teigė nejaučiantys tėvų palaikymo ir buvo linkę meluoti, išsisukinėti bei turėti paslapčių. Šiems vaikams kilo aukščiausia rizika tapti probleminiais alkoholio vartotojais.

Tyrėjai pabrėžia, kad tėvų palaikymas, o ne bausmės ir grasinimai padeda paaugliams išsiugdyti atvirą bei sąžiningą bendravimo būdą. Galėdami atvirai bendrauti, išsipasakoti apie savo gyvenimo problemas, sulaukti pagalbos iš tėvų, jie yra mažiau linkę į destruktyvų elgesį, pavyzdžiui, alkoholio vartojimą. 

S. Baudat, G. Mantzouranis, S. Van Petegem, et al. How Do Adolescents Manage Information in the Relationship with Their Parents? A Latent Class Analysis of Disclosure, Keeping Secrets, and Lying; Youth Adolescence, 2022.

Comments are closed.