Kiek nepageidaujamų savybių gali turėti partneris, kad būtume linkę tęsti santykius?

Jei jūsų partneris dėmesingas, rūpestingas, turi gerą humoro jausmą ir yra patrauklus, veikiausiai jums nelabai trukdys, kad jis yra netvarkingas. Ar bent jau trukdys ne tiek, kad nutrauktumėte santykius. Mes gebame toleruoti šiokius tokius partnerio trūkumus. Tačiau kažkur yra mūsų tolerancijos riba. Kur ji? Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti. 

Tyrėjai atliko eksperimentą su daugiau kaip pusantro tūkstančio žmonių ir pavadino jį „Pasirink savo nuotykį“ (angl. Choose Your Own Adventure). Eksperimento metu žmonės skaitė įsivaizduojamo potencialaus partnerio aprašymą. Jame buvo ilgas sąrašas įvairiausių partnerio savybių. Greta malonių (tokių, kaip: draugiškas, patrauklus, rūpestingas ir kt.) buvo ir tokių, kurių niekas nenori. Tokios savybės buvo: tingumas, apsileidimas, gobšumas, nuolatinis dėmesio reikalavimas, priekabumas ir panašūs simpatijos nekeliantys bruožai. Kiekvienas potencialus įsivaizduojamas partneris turėjo skirtingą savybių rinkinį. Tiriamiesiems reikėjo pasirinkti, ar norėtų tęsti pažintį su tokiu žmogumi ir suteikti jam galimybę, ar nutraukti santykius. 

Paprastai manome, kad tokios savybės, kaip patrauklumas, yra esminės, renkantis mylimąjį. Tačiau eksperimentas atskleidė, kad tai toli gražu nėra tiesa. Tiriamieji mielai suteikdavo galimybę nepatraukliems įsivaizduojamiems partneriams, jei jie neturėjo daug kitų nemalonių savybių. 

Eksperimentas parodė, kur yra mūsų toleruojamų nepageidaujamų savybių riba. Respondentai buvo linkę tęsti pažintį su įsivaizduojamu partneriu, jei šis turėjo ne daugiau kaip 3–4 nepageidaujamas savybes. 

Gera žinia vienišiams – mūsų pavieniai trūkumai neužkerta kelio susirasti antrąją pusę. Svarbu, kad tų trūkumų nereiktų vežimu vežti. 

S. Joel, N. Charlot. Dealbreakers, or Dealbenders? Capturing the Cumulative Effects of Partner Information on Mate Choice; Journal of Experimental Social Psychology, 2022.

Comments are closed.