Išmanieji telefonai kenkia santykiams

Pastaruoju metu mokslininkai atranda vis daugiau įrodymų, kad išmanieji telefonai turi neigiamos įtakos bendravimui. Neseniai pasirodžiusioje tyrimų apžvalgoje buvo išanalizuota dauguma lig šiol padarytų tyrimų šia tema. Apžvalgos autoriai turi blogų žinių tiems, kurie nepaleidžia iš rankų savo išmaniųjų prietaisų. Mokslininkai sako, kad lindėjimas telefonuose kenkia žmonių asmeniniams santykiams ir tai įrodo daug tyrimų. Pavyzdžiui, viename tyrime net 70 proc. apklaustų ištekėjusių moterų teigė, jog išmanieji telefonai dažnai trikdo jų santykius su sutuoktiniu.

Bet kas mus taip traukia koncentruotis ne į aplinkinius, o į ekranus? Anot apžvalgos autorių, žmonių aistrą mobiliesiems telefonams galima paaiškinti evoliuciškai. Kad išliktume, visada pasikliovėme glaudžiais socialiniais ryšiais su mus supančiais žmonėmis. Didesnis ir glaudesnis socialinių ryšių ratas reiškė (ir tebereiškia) pripažinimą bei sėkmę. Naudodamiesi telefonais, jaučiamės tarsi stiprintume ir plėstume savo socialinius ryšius. Antrą vertus, koncentruodamiesi į kiekybę, aukojame kokybę. Juk niekam nemalonu bendrauti su žmogumi, kuris pusę pokalbio žiūri į savo telefoną, o ne jums į akis.

Smartphones and Close Relationships: The Case for an Evolutionary Mismatch; David A. Sbarra, Julia L.Briskin, & Richard B. Slatcher; 2018; Perspectives on Psychological Science.

Comments are closed.