Keli patarimai, padėsiantys siekti tikslų lengvai it plauktumėte upe.

Esate taip įsitraukę į veiklą, kad, regis, laikas neegzistuoja. Negirdite pašalinių garsų, esate visiškai atsidavę užduočiai, o širdyje rusena aistra. Ar jus kada nors yra aplankiusi tokia būsena? Ji vadinama tėkme (angl. flow) ir yra mūsų pasitenkinimo gyvenimu, darbu, laimės bei sėkmės šaltinis. Kuo dažniau ją patiriame, tuo tampame produktyvesni ir džiaugsmingesni. Gera žinia, kad šią būseną galime nesunkiai prisijaukinti. Svarbiausia išsikelti motyvuojančius tikslus ir atkakliai link jų keliauti, nepamirštant pasimėgauti mažomis savo pergalėmis.

  1. Atsirinkite tikslus

Tikriausiai pastebėjote, kad vienus tikslus vykdyti nesudėtinga, kitus – sunkiau: juos nuolat atidėliojate ar siekiate sukąstais dantimis. Kad patirtumėte tėkmės būseną, turite siekti to, kas jums asmeniškai svarbu ir motyvuoja. Pagalvokite, ką veikdami jaučiatės geriausiai? Ką veikiate, kai atrodo, jog laikas tarsi sustojo? Apie ką nuolat sukasi jūsų mintys? Kuo mėgaujatės? Pats tikslo siekis jums turi virsti malonia, prasminga užduotimi, o ne „prievole“, vedančia link aukštesnio karjeros laiptelio, ar pan.

  1. Siekite pasiekiamo

Išskaidykite tikslus į smulkias užduotis (tarpines stoteles) ir numatykite konkrečius jų terminus. Siekiai neturi būti pernelyg aukšti, bet ir ne per žemi, kad motyvuotų eiti tolyn. Vis dėlto geriausia, jei jų sudėtingumas atspindėtų turimus gebėjimus. Jei kartelė bus iškelta per aukštai, jausite nuolatinį nerimą, kad nepavyksta jos pasiekti. Motyvacija ir pasitikėjimas savo jėgomis blės. Tad kaip išlaikyti sveiką pusiausvyrą ir mėgautis procesu?

  • Užrašykite konkrečius žingsnius tikslui pasiekti. Juos įvertinkite nuo 1 (nesudėtinga) iki 5 (labai sudėtinga) pagal tai, kaip sunku jums bus juos pasiekti.
  • Nurodykite įgūdžius, kurių jums reikės šiame kelyje. Įvertinkite juos pagal tą pačią skalę: 1 – neturiu tam įgūdžių, 5 – esu puikiai pasiruošęs.
  • Sugrįžkite prie pirmojo punkto ir iš naujo įvertinkite žingsnių sudėtingumą, atsižvelgdami į savo turimus įgūdžius. Jei užduotis lenkia jūsų kompetenciją, performuluokite ją taip, kad galėtumėte įgyvendinti. Idealiu atveju jūsų iššūkio ir turimų įgūdžių vertinimas turi sutapti.
  1. Keliaukite žingsnis po žingsnio

Į tikslą žvelkite tarsi į laiptinę. Viršuje – jūsų svajonė, tačiau iki jos nemažai laiptelių, kuriais turite užkopti. Vienas laiptas – viena konkreti užduotis. Siekdami galutinio tikslo, susitelkite tik į vieną veiklą. Nedarykite kelių darbų vienu metu, skirkite dėmesį vienam dalykui. Tai trukdo susikaupti, kenčia produktyvumas ir, svarbiausia, prarandama tėkmės būsena. Jei jaučiate, kad nukrypstate nuo kurso, nukreipkite dėmesį į dabarties akimirką. Išbandykite šį paprastą 5-4-3-2-1 pratimą: išvardykite penkis šiuo metu regimus dalykus, keturis – kuriuos girdite, tris – kuriuos galite justi, du – užuosti ir vieną – ragauti. Tyrimai rodo, kad atletai, kurie nuolat praktikuoja dėmesingą įsisąmoninimą, sportuodami dažniau patiria tėkmės būseną. Jei mokėsite atsipalaiduoti ir nukreipti mintis reikiama linkme, savo tikslą pasieksite su malonumu. Nepamirškite pasimėgauti visais tais mažais laipteliais, kuriuos jau pavyko įveikti!

Parašykite atsiliepimą