Vieną svarbiausių emocinių įgūdžių – empatiją – galima ugdyti.

Ar teko sutikti žmonių, kurie, regis, kiaurai mato kiekvieną jūsų emociją? Jie atrodo iš tiesų susirūpinę, kai pasakojate apie savo nesėkmes, nuoširdžiai džiaugiasi jūsų laimėjimais, moka paguosti ar padrąsinti. Tokie žmonės apdovanoti didele empatija – sugebėjimu įsijausti į kitų emocijas. Empatija padeda lengviau susirasti draugų ir išlaikyti šiltesnius, atviresnius santykius tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbe.

Empatija yra dalis mūsų emocinio intelekto. Kaip ir kiti emociniai įgūdžiai, ji susiformuoja dar vaikystėje stebint ir mokantis iš aplinkos. Tačiau lavinti empatiją galima visą gyvenimą. Štai keli patarimai, kurie padės tapti labiau empatiškiems.

  1. Skaitykite grožinę literatūrą

Šis iš pažiūros keistas būdas mokytis empatijos yra moksliškai pagrįstas. Tyrėjai Davidas Comeris Kiddas ir Emanuele’is Castano atlikę eksperimentą nustatė, kad fantastinės literatūros skaitymas yra susijęs su aukštesniu empatijos lygiu. Tačiau panašų poveikį turi visa grožinė literatūra. Skaitydami tarsi susitapatiname su knygos herojais, išgyvename jų emocijas, jaudinamės dėl jų ar net verkiame. Šie skaitant užplūdę išgyvenimai padeda lengviau atpažinti kitų žmonių emocijas realybėje. Yra ir kita medalio pusė – kai kurie mokslininkai teigia, kad empatiški žmonės labiau mėgsta skaityti, nes geba geriau pasinerti į istoriją ir ja mėgautis.

  1. Mokykitės pažinti kūno kalbą

Visi žino, kad suraukti antakiai reiškia pyktį, o šypsena – džiaugsmą. Tačiau yra daugybė kitų veido išraiškų, kurios atskleidžia subtilesnes emocijas. Ar žinote, ką reiškia, kai pašnekovas suspaudžia lūpas, pakelia antakį ar prisimerkia? Daug jausmų išduoda kūno kalba – nuolat rankomis liečiamas veidas, kojų ir rankų padėtis sėdint. Mokėdami suprasti žmogaus kūno kalbą geriau atpažinsite emocijas. Pačius mažiausius vaikus skirti jausmus galima pradėti mokyti naudojant įvairius pieštus veidukus, prašant apibūdinti savo ar kitų žmonių emocijas.

  1. Užsirašykite į aktorystės užsiėmimus

Viena priežasčių, kodėl aktoriai atrodo tokie žavūs – jų gebėjimas įsijausti į kito žmogaus emocijas, kitaip tariant, empatija. Tyrėja Thalia R. Goldstein atliko eksperimentą su vaikais ir suaugusiaisiais. Eksperimento dalyviai turėjo atlikti testą, matuojantį jų empatijos lygį. Po to jie metus lankė aktorystės kursus ir dar kartą užpildė testą. Mokymasis vaidybos akivaizdžiai pagerino tiriamųjų empatijos lygį.

  1. Žvelkite iš kitos perspektyvos

Norėdami geriau suvokti kitų emocijas, treniruokite gebėjimą matyti įvykius iš kito žmogaus perspektyvos. Galite atlikti tokį pratimą: išsirinkite draugą, apie kurio emocinį gyvenimą žinote šiek tiek daugiau (kas jį džiugina, kokių baimių turi, kas kelia įtampą). Pamėginkite įsivaizduoti, kad esate tas žmogus. Paklauskite savęs, kaip jaustumėtės būdamas jis? Kaip reaguotumėte į kokią nors konkrečią situaciją? Kokias emocijas ji keltų, jei būtumėte tas asmuo su jo emocijomis, patirtimi ir charakteriu? Žvilgsnis iš kitos perspektyvos padeda geriau suvokti, kad visi esame skirtingi, ugdo empatiją ir toleranciją.

  1. Venkite prielaidų

Įsivaizduokite, kad jūsų mylimasis papietavo ir nepagyrė patiekalo, kurį pagaminote. Jei gyvenime linkstate vadovautis prielaidomis, greičiausiai imsite galvoti: „jam buvo neskanu, o dar atrodo paniuręs, turbūt aš jo apskritai nebedominu“. Padarę tokią prielaidą greitai ir galimai klaidingai nusprendžiate apie kito žmogaus emocijas. Ilgesnis, tačiau kur kas tikresnis kelias – palikti prielaidas horoskopų kūrėjams ir vadovautis faktais. Pažinti kito žmogaus emocijas geriausiai išmoksite išdrįsę atvirai apie jas kalbėti.

  1. Mokykitės šokti

Tai dar vienas netikėtas būdas tapti labiau empatiškiems. Šokdami mokomės pamėgdžioti kito žmogaus kūno judesius. Profesorius Frankas A. Russo tyrė, kaip šokio terapija veikia žmonių gebėjimą įsijausti į kitų emocijas. Anot mokslininko, pamėgdžiojimas, kuris vyksta šokio metu, skatina aktyviau veikti veidrodinius neuronus, o tai susiję su gebėjimu geriau reflektuoti savo ir aplinkinių emocijas.

Comments are closed.