Bendraudami gyvai, stipriau reaguojame į pašnekovą nei per ekranus

Ar vienodai reaguojame į žmones ekrane ir bendraudami su jais gyvai? Tai nusprendė išsiaiškinti grupė neuromokslininkų iš Vokietijos. 

Eksperimento metu jie prijungę elektrodus matavo tiriamų žmonių smegenų elektrinį aktyvumą. Vienai tiriamųjų grupei buvo rodomos nepažįstamų žmonių nuotraukos, kiti susipažino per vaizdo pokalbių programą, treti – gyvai. Vėliau visiems tyrimo dalyviams buvo rodomos nuotraukos su jų naujais pažįstamais. Matuojant respondentų smegenų aktyvumą paaiškėjo, kad visais atvejais smegenys reaguoja kiek kitaip. Smegenų aktyvumas buvo gana mažas, kai tiriamieji žiūrėjo į nuotraukas žmonių, prieš tai taip pat matytų fotografijose. Didesnis aktyvumas pastebėtas, kai dalyviai žvelgė į veidus, matytus per vaizdo pokalbį. Didžiausias smegenų aktyvumas fiksuotas žiūrint į nuotraukas žmonių, kurie buvo sutikti gyvai. 

Mokslininkai teigia, kad gyvas susitikimas mūsų smegenyse palieka kur kas didesnį įspūdį nei bendravimas per ekraną. Nors šiuo metu išpopuliarėjo bendravimas per tam skirtas platformas, pandemijai pasibaigus prisiminkite – niekas nepakeis gyvo bendravimo. 

G. G. Ambrus, C. M. Eick, D. Kaiser & G. Kovács. Getting to Know You: Emerging Neural Representations During Face Familiarization; Journal of Neuroscience, 2021. 

Comments are closed.