Skandinavų šalys – vienos laimingiausių pasaulyje. Kaip joms pavyksta įveikti niūrią žiemą?

Mažus dalykus gyvenime esame linkę vertinti kaip malonius, bet ne visada būtinus. Pavyzdžiui, džiugu ryte neskubėti ir turėti laiko pasimėgauti kava, tačiau dažniau renkamės ilgiau pamiegoti. Jauku vakare su mylimu žmogumi susisukti į pledą ir pasikalbėti apie jaudinančius dalykus, vis dėlto po įtemptos dienos vengiame kalbėti apie jausmus. Smagu būtų draugus pasikviesti į svečius ir puikiai praleisti vakarą, bet lauke taip šalta… Kiekvieną kartą atsisakę malonumo, iš savęs atimame galimybę pasijusti geriau. Dažnai pristingame, kad ir nedidelių pastangų sukurti jaukią aplinką, kurioje jaustumės saugūs, priimti, atsipalaidavę ir galėtume tiesiog būti savimi. Kuo ypatingas gyvenimas, kuriame karaliauja maži malonumai? Kuo skiriasi „noriu“ ir „malonu“?

Oscaras Wilde’as yra sakęs, kad egzistuoja dvi pagrindinės gyvenimo tragedijos – kai negauname to, ko norime, ir kai gauname tai, ko troškome. Patyrę kad ir nedidelį malonumą, akimirksniu patiriame teigiamų emocijų. Deja, po kelių minučių prie jų priprantame ir nebejaučiame nieko ypatingo. Todėl, norėdami vėl patirti malonumą, turime jį išskaidyti į mažas dalis ir jį ištęsti laike. Pavyzdžiui, kad pasimėgautume šokoladu, plytelę sulaužome į smulkesnes dalis ir valgome po vieną. Kad jaustume kavos teikiamą malonumą, išskirstome visus per dieną išgeriamus puodelius: rytinis, kitas po pietų, trečias – prieš pradedant svarbią užduotį ir t. t.

Profesorė Marwa Azab teigia, kad smegenyse „noriu“ dalis atskirta nuo „patinka“ ir „malonu“. Dėl šios gudrybės turime užtektinai motyvacijos daryti dalykus, kurie mums nepatinka, bet yra reikalingi. Jeigu „noriu“ būtų tiesiogiai susietas su „malonu“, negalėtume atlikti nepatogių užduočių, pavyzdžiui, mėgstantis vėlai keltis žmogus neatsibustų 6 val. ryto, mama nepertrauktų savo miego, kad pamaitintų kūdikį, ir pan. Taigi smegenyse yra du keliai, kuriais patiriame malonumą. Pirmasis – kai darome tai, ką reikia, bet tai nebūtinai mums malonu. Antrasis – kai darome tai, kas mums patinka.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą