Viena svarbiausių laimės sudedamųjų dalių – prasmės jausmas. Tikėjimas, kad mūsų gyvenimas yra vertingas, motyvuoja kasdien keltis iš lovos ir viltingai laukti, ką gi atneš nauja diena. Japoniškas terminas „Ikigai“ reiškia priežastį būti. Beveik trečdalis japonų savo „Ikigai“ laiko darbą, bet gyvenimo tikslas ar motyvacija keltis iš lovos nebūtinai turi būti susijusi su profesija ir galimybe užsidirbti. Kiekvienas pasirenka savo priežastį gyventi ir judėti į priekį – tai gali būti ir šeima, ir pomėgiai, ir visuomeninė veikla, religija ar tiesiog mokėjimas mėgautis gamtos stebuklais. Ši filosofija padeda gyventi ilgai ir jausti pilnatvę.

Psichologas Andrew Steptoe su kolegomis atliko tęstinį ketverių metų tyrimą, kurio metu kas dvejus metus vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės buvo apklausiami, kiek vertingu laiko savo gyvenimą, taip pat teirautasi apie jų gyvenimo būdą bei sveikatą. Tyrimas atskleidė, kad vertingiausiais savo gyvenimus laikė žmonės, turintys stiprius socialinius ryšius. Kuo aktyvesnis buvo žmonių kultūrinis ir socialinis gyvenimas, tuo daugiau prasmės ir pilnatvės jie jautė. Dalyviai, kurie matė savo gyvenime vertę, buvo sveikesni, rečiau susidurdavo su depresijos simptomais bei chroninėmis ligomis, buvo stipresni fiziškai, judresni ir rečiau turėjo antsvorio. Panašų tyrimą, trukusį septynerius metus, atliko psichologė Becca R. Levy su kolegomis Japonijoje dar 1994–2002 metais. Apklausus keliasdešimt tūkstančių japonų (40–79 metų amžiaus), nustatyta, kad tie, kurie turėjo gyvenime tikslą, „Ikigai“, gyveno ilgiau. „Ikigai“ savo gyvenime praktikavo beveik 60 proc. tiriamųjų (dauguma buvo susituokę, išsilavinę ir turėjo darbus, patyrė mažiau streso ir buvo geresnės sveikatos). 95 proc. jų po septynerių metų tebebuvo gyvi, o iš grupės, kurie manė, kad jų gyvenimas nėra labai prasmingas, gyvų buvo 83 procentai.

Kaip rasti savo „Ikigai“ – balansą tarp dvasinio pasitenkinimo ir praktinės naudos? Psichologė Natalija Rascotina pataria labiau vertinti dalykus, kurie sukelia prasmės jausmą. Svarbiausia, kad pasirinktume patys, nebandytume atitikti primestų normų. Aiškus žinojimas, ko nori iš gyvenimo, taip pat padeda geriau patenkinti savo poreikius ir jausti pilnatvę. Tikslas, priežastis gyventi gali keistis laikui bėgant. Pavyzdžiui, viena ilgaamžė japonė savo „Ikigai“ laiko daugiau nei 100 metų už save jaunesnę proproproanūkę. Jos priežastis kasryt atsikelti yra noras pamatyti palikuonę.

Comments are closed.